Szczerbiec - najważniejszy symbol państwa polskiego. Co wiemy o jego historii?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2024 11:49
Szczerbiec to jeden z najważniejszych zabytków w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu, jeden z najcenniejszych mieczy ceremonialnych w Europie. Miecz koronacyjny królów polskich, z którym wiąże się wiele legend i opowieści, dla naukowców pozostaje obiektem badań i dociekań.
Szczerbiec - najważniejszy symbol państwa polskiego. Co wiemy o jego historii?
Szczerbiec - najważniejszy symbol państwa polskiego. Co wiemy o jego historii?Foto: Shutterstock/ERA Foto

To jedyne zachowane insygnium koronacyjne dynastii Piastów należy do najważniejszych symboli państwa polskiego. Przez kilka wieków służył polskim władcom. Jednak wraz z rozbiorami został zrabowany przez Prusaków. W nie do końca wyjaśnionych okolicznościach zdołał jednak przetrwać.


Posłuchaj
15:01 _PR2 (mp3) 2024_12_29-09-30-03.mp3 Szczerbiec - najważniejszy symbol państwa polskiego. Co wiemy o jego historii? (Kunstkamera/Dwójka)

 

Szczerbiec - miecz wyjątkowy

Krzysztof Czyżewski kurator zbioru militariów na Wawelu podkreślił, że Szczerbiec wyróżnia jego wyjątkowość. - Szczerbiec jest klasycznym mieczem bojowym. Jednak ze względu na rękojeść trzeba użyć określenia – miecz ceremonialny. Nie był przeznaczony do boju, ale najpewniej od 1320 roku do 1764 był używany jako miecz koronacyjny - powiedział.

- Rękojeść ma charakter wyjątkowy. Odpowiada mieczom ceremonialnym, ale dlatego że jest niepodobna do żadnego ze średniowiecznych mieczy ceremonialnych (…) Drugiego takiego miecza nie ma - zaznaczył.

Powstanie Szczerbca

Rafał Ochęduszko kustosz w dziale zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu zdradził, że powstanie miecza datuje się na XIII wiek. - Legenda mówi, że był to miecz Bolesława Chrobrego. Został podarowany mu przez anioła w czasie jego wyprawy kijowskiej, a sama nazwa pochodzi od wyszczerbienia go o bramę kijowską. Jest to jednak tylko legenda - przypomniał.

- Według wszelkiego prawdopodobieństwa możemy wiązać go z księciem wielkopolskim – Bolesławem Pobożnym. Realnie uchwytna historia to dopiera pierwsza połowa XIV wieku i przede wszystkim koronacja Władysława Łokietka po zjednoczeniu Królestwa Polskiego - powiedział.

Cudem ocalony

Po 3. rozbiorze Polski Prusacy okupowali Kraków i włamali się do skarbca i zagrabili wszystkie cenne precjoza w tym cały zestaw regaliów i wywieźli je do Berlina. - Tam w jakichś okolicznościach miecz został odłączony od regaliów. Korona, berło i jabłko zostały przetopione i bezpowrotnie zniszczone. Miecz zaczął swoje życie kolekcjonerskiej i przechodził z rąk do rąk - powiedział Rafał Ochęduszko.

Czytaj także:

- W 1870 roku trafił do kolekcji Aleksandra Piotrowicza Bazylewskiego. Miał wspaniałą kolekcję przede wszystkim zabytków średniowiecznych. Prezentował ją np. w Paryżu w 1878 roku. Nastąpiło tam wielkie odkrycie. Polacy przebywający na emigracji i zwiedzający wystawę rozpoznali miecz i od tego momentu Szczerbiec wrócił do ikonosfery patriotycznej polskiej - zdradził.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadzenie: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Krzysztof Czyżewski (kurator zbioru militariów w Zamku Królewskim na Wawelu), Rafał Ochęduszko (kustosz w dziale zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu)

Data emisji: 29.12.2024

Godz. emisji: 9.30

dz

Czytaj także

Abdykacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 05:40
229 lat temu, 25 listopada 1795 roku, abdykował Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski. Okres jego panowania w latach 1764-1795 budzi wiele kontrowersji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bóg się rodzi, niech żyje król! Koronacje w Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2024 05:56
Wybór Bożego Narodzenia na dzień koronacji nie był przypadkowy. Po raz pierwszy z tej symboliki nawiązującej do narodzin nowej epoki skorzystał Karol Wielki, który koronował się na cesarza rzymskiego. Zwyczaj ten towarzyszył m.in. władcom Polski, królowi jerozolimskiemu oraz wikińskiemu szwagrowi Bolesława Chrobrego.
rozwiń zwiń