Zapach w muzeum. Jak wyglądała dawna apteka?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2025 11:28
Dawne apteki różniły się od tych, które znamy obecnie. To właśnie w tych miejscach leki były przygotowywane na bieżąco. Dlatego też farmaceutom potrzebne były różne składniki do ich produkcji. Stąd w Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej możemy podziwiać różnego rodzaju narzędzia czy buteleczki.
Naczynia apteczne z kolekcji Muzeum Farmacji, oddziału Muzeum Warszawy.
Naczynia apteczne z kolekcji Muzeum Farmacji, oddziału Muzeum Warszawy.Foto: A. Czechowski/ Muzeum Warszawy

W muzeum obejrzymy kolekcję dawnych mebli, narzędzi i naczyń, które ożywiają zamknięte w szklanych flakonach zapachy... Szkło od wieków było podstawowym materiałem do produkcji naczyń aptecznych, a ich uroda, różnorodność barw i kształtów zaskakują. 

Posłuchaj
14:38 PR2 2025_01_12-09-30-53.mp3 Zapach w muzeum. Jak wyglądała dawna apteka? (Kunstkamera/Dwójka)

 

Brązowe buteleczki

Katarzyna Kucharska-Hornung - kierownik Muzeum Farmacji wyjaśniła w Dwójce dlaczego w aptece możemy obserwować kolorowe szkło. Są tutaj buteleczki i butelki w kolorze zielonym, ale wiele z nich ma kolor brązowy. 

- Buteleczki są brązowe nie bez przyczyny. Szkło w takim kolorze najlepiej chroni substancję przed działaniem światła słonecznego i dzięki temu te olejki nawet po kilkudziesięciu latach są aromatyczne - wyjaśniła Katarzyna Kucharska-Hornung.

Świat zapachów

Jako, że w dawnych aptekach lekarstwa były często wytwarzane na miejscu, to kolekcja różnokolorowych butelek może budzić podziw. - Te buteleczki zawierały składniki, z których najczęściej robiono różnego rodzaju lekarstwa, kosmetyki, również środki tzw. chemii domowej. Niektóre z nich nadal mają w sobie olejki. Są one elementem uatrakcyjniającym wizytę w muzeum, bo można je powąchać - zdradził Marek Łuszczyk - historyk.

Czytaj także:

Poza podziwianiem eksponatów, muzeum farmacji oferuje odwiedzającym także dodatkowe doznania w postaci... zapachów. - To bardzo ważny dodatek. Zapachy pobudzają wyobraźnię i łatwo wtedy opowiedzieć o historii farmacji, która jest historią zapachów czy smaków - dodał.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadzenie: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Katarzyna Kucharska-Hornung (kierownik Muzeum Farmacji), Marek Łuszczyk (historyk)

Data emisji: 12.01.2024

Godz. emisji: 9.30

dz/pr

Czytaj także

Szczerbiec - najważniejszy symbol państwa polskiego. Co wiemy o jego historii?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2024 11:49
Szczerbiec to jeden z najważniejszych zabytków w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu, jeden z najcenniejszych mieczy ceremonialnych w Europie. Miecz koronacyjny królów polskich, z którym wiąże się wiele legend i opowieści, dla naukowców pozostaje obiektem badań i dociekań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielnik Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 10:00
"Siedzę dniami całymi na Bielanach rysując rośliny, łażę po Panieńskich Skałach, nad Wisłą, po Krzemionkach, widzę i dostrzegam co to za świat olbrzymi i jak mało z niego się wie" - notował Stanisław Wyspiański pracując w latach 1886-1887 nad studiami rysunkowymi roślin. 
rozwiń zwiń