Autoportret aktualnie można oglądać na wystawie "Andrzej Wróblewski. In the First Person", która jest wydarzeniem towarzyszącym 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale di Venezia. To właśnie podczas przygotowań do wystawy ujawnił tajemnicę kryjącą się pod jego powierzchnią.
15:05 _PR2 (mp3) 2024_10_13-09-30-57.mp3 Wojciech Grzybała o twórczości Andrzeja Wróblewskiego (Kunstkamera/Dwójka)
Andrzej Wróblewski i twórczość naznaczona wojną
Wojciech Grzybała - prezes Fundacji Andrzeja Wróblewskiego podkreślił, że w jego twórczości autoportrety są rzadkie. Dzieło na żółtym tle nabiera także dodatkowych znaczeń, kiedy zdamy sobie sprawę z historii artysty. - Jego twórczość jest bardzo osobista. Uwikłana w czasy, w których tworzył. Jednak autoportretów w jego twórczości jest bardzo niewiele - powiedział.
- Siłą tego obrazu jest mimika, spojrzenie i przenikliwe oczy Wróblewskiego. Trzeba pamiętać, że to człowiek dwudziestoparoletni, który ma cały bagaż wojny i pierwszych lat po wojnie. Poszukuje cały czas swojej drogi artystycznej - podkreślił Wojciech Grzybała.
W audycji usłyszeliśmy również archiwalne nagrania przyjaciół Andrzeja Wróblewskiego - Andrzeja Wajdy, Jana Tarasina i prof. Mieczysława Porębskiego.
***
Tytuł audycji: Kunstkamera
Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz
Gość: Wojciech Grzybała (współfundator, prezes Fundacji Andrzeja Wróblewskiego)
Data emisji: 13.10.2024
Godz. emisji: 9.30
dz