Autoportret Andrzej Wróblewskiego. Siłą tego obrazu jest mimika

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2024 10:00
Autoportret na żółtym tle to jeden z niewielu wizerunków własnych Andrzeja Wróblewskiego. Powstawał równolegle do najsłynniejszego cyklu artysty - Rozstrzelań i właśnie w ich kontekście najpełniej można odczytać jego znaczenie i zrozumieć symbolikę. 
Andrzej Wróblewski (19271957), Autoportret [Autoportret na żółtym tle]; 1949; olej, płótno; Starak Collection
Andrzej Wróblewski (1927–1957), Autoportret [Autoportret na żółtym tle]; 1949; olej, płótno; Starak CollectionFoto: Andrzej Wróblewski Foundation

Autoportret aktualnie można oglądać na wystawie "Andrzej Wróblewski. In the First Person", która jest wydarzeniem towarzyszącym 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale di Venezia. To właśnie podczas przygotowań do wystawy ujawnił tajemnicę kryjącą się pod jego powierzchnią.


Posłuchaj
15:05 _PR2 (mp3) 2024_10_13-09-30-57.mp3 Wojciech Grzybała o twórczości Andrzeja Wróblewskiego (Kunstkamera/Dwójka)

Andrzej Wróblewski i twórczość naznaczona wojną

Wojciech Grzybała - prezes Fundacji Andrzeja Wróblewskiego podkreślił, że w jego twórczości autoportrety są rzadkie. Dzieło na żółtym tle nabiera także dodatkowych znaczeń, kiedy zdamy sobie sprawę z historii artysty. - Jego twórczość jest bardzo osobista. Uwikłana w czasy, w których tworzył. Jednak autoportretów w jego twórczości jest bardzo niewiele - powiedział.

- Siłą tego obrazu jest mimika, spojrzenie i przenikliwe oczy Wróblewskiego. Trzeba pamiętać, że to człowiek dwudziestoparoletni, który ma cały bagaż wojny i pierwszych lat po wojnie. Poszukuje cały czas swojej drogi artystycznej - podkreślił Wojciech Grzybała.

W audycji usłyszeliśmy również archiwalne nagrania przyjaciół Andrzeja Wróblewskiego - Andrzeja Wajdy, Jana Tarasina i prof. Mieczysława Porębskiego.


***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Wojciech Grzybała (współfundator, prezes Fundacji Andrzeja Wróblewskiego)

Data emisji: 13.10.2024

Godz. emisji: 9.30

dz

Czytaj także

Kunstkamera Zamku Królewskiego na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 10:00
W naszym cyklu przyszedł czas na audycję poświęconą... kunstkamerze. Okazją do tego była wizyta w Skarbcu Koronnym w Zamku Królewskim na Wawelu, w którym jedno z pomieszczeń zaaranżowane zostało właśnie na kształt gabinetu osobliwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarb średzki - bezcenny zespół wyrobów złotniczych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 10:00
Skarb średzki - bezcenny zespół wyrobów złotniczych związany z najważniejszymi dynastiami królewskimi średniowiecza przez lata wywoływał wiele dyskusji, dociekań i spekulacji. Nietypowe okoliczności jego odnalezienia i ogromna wartość rozpala wyobraźnię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukochane miejsce na ziemi Krzysztofa Pendereckiego. Arboretum w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 16:01
To było jego ukochane miejsce na ziemi. Nie tylko w nim odpoczywał, ale też komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. Słynne Arboretum Krzysztofa Pendereckiego wciąż zachować. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem.
rozwiń zwiń