Andrzej Wróblewski. Abstrakcja kontra realizm

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 14:23
"Treść uczuciowa rewolucji" to obraz legenda. Eksponowany na słynnej Wystawie Sztuki Nowoczesnej w krakowskim Pałacu Sztuki pod koniec 1948 roku, wydawał się bezpowrotnie stracony - niecały rok później część abstrakcyjnej kompozycji została wykorzystana przez artystę do stworzenia nowego, już figuratywnego obrazu "Dworzec na Ziemiach odzyskanych".
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: shutterstock

Przez lata to właśnie ten obraz można było oglądać w Muzeach i na wystawach. Dekadę temu okazało się, że druga część monumentalnej "Treści uczuciowej rewolucji" znajduje się na odwrocie innej figuratywnej kompozycji, jednak dopiero w zeszłym roku zdecydowano się na odkrycie obrazu. Teraz wszystkie trzy kompozycje można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Zapraszamy na opowieść o przełomowym okresie w życiu i twórczości Andrzeja Wróblewskiego i trzech obrazach, które łączy historia.

Goście: dr Anna Borowiec - historyczka sztuki, kuratorka galerii Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Wojciech Grzybała - historyk sztuki z Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.

W audycji usłyszą Państwo również archiwalne wypowiedzi Mieczysława Porębskiego - historyka sztuki.

***

Na "Kunstkamerę" w niedzielę (9.02) w godz. 9.30-9.45 zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

am

 

Czytaj także

Kity w obrazie Chełmońskiego. Konserwacja obrazu "Targ na konie w Bałcie"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 12:00
"Targ na konie w Bałcie" to największy obraz Józefa Chełmońskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Namalowany w Paryżu motyw zaczerpnięty został z podróży na Ukrainę i przedstawia scenę z targu końskiego.
rozwiń zwiń