Burckhardt i Belzoni - w poszukiwaniach źródeł Nigru

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 17:47
W kolejnej audycji "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy" Michał Nowak przyjrzał się postaciom Johanna Ludwiga Burckhardta i Giovanniego Battisty Belzoniego. Obaj dokonali ważnych odkryć, ale nie wszystkich, jakie chcieli.
Obaj podróżnicy chcieli odnaleźć źródła Nigru, ale obu się to nie udało
Obaj podróżnicy chcieli odnaleźć źródła Nigru, ale obu się to nie udałoFoto: Shutterstock/Fela Sanu

Jeden był szwajcarskim orientalistą, drugi włoskim inżynierem. Pierwszy ponownie odkrył dla Europy Petrę, drugi - ważne zabytki starożytnego Egiptu. Obaj chcieli odnaleźć źródła Nigru, obu się to nie udało.

Johann Ludwig Burckhardt i Giovanni Battista Belzoni byli bohaterami trzeciej audycji z cyklu "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy". 


Posłuchaj
29:20 _PR2 (mp3) 2024_07_06-11-59-32.mp3 Burckhardt i Belzoni - w poszukiwaniach źródeł Nigru (Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy/Dwójka)

 

***

O audycji:

Pozostawili po sobie opisy nieistniejącego już świata oraz celne obserwacje mechanizmów, które do dziś wprawiają w ruch historię. W audycjach spoglądamy na nasze czasy przez pryzmat ich losów i opowieści.

Stałym gościem cyklu jest Damian Leszczyński - profesor filozofii, autor licznych publikacji z zakresu teorii poznania, filozofii umysłu oraz filozofii polityki (m.in. książek "Struktura poznawcza i obraz świata", "Realizm i sceptycyzm", "Demon zwodziciel", "Polityczna eschatologia", "Puste naczynia"); wydawca klasycznej literatury podróżniczej (m.in. H.M. Stanleya, W. Bligha, S. Hedina, W. Adamsa), człowiek, który odwiedził wiele odległych miejsc na Ziemi i niektóre z nich opisał (m.in. w książce "Fidżi. Tajemnice archipelagu kanibali", pierwszej pozycji z cyklu monografii o krajach Oceanii).

***

Na audycję "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy" zaprosił w sobotę (6.07) w godz. 12.00-12.30 Michał Nowak.

dz/kormp

Czytaj także

"Kaprysy i zygzaki" Théophile'a Gautiera. XIX-wieczne felietony podróżnicze

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 14:00
Ukazywały się w latach 1836-1851 na łamach wysokonakładowej prasy, potem autor wydał je w postaci książkowej. Teksty podróżnicze, opisujące wyprawy do Belgii i Holandii, fantazje na temat hinduskiej religii, sztuki i indyjskiego rzemiosła, utopijna wizja Paryża przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzym poza turystycznym szlakiem. Dynamiczny i wielokulturowy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 17:00
- Może właśnie ludzie są kluczem do Rzymu, a nie mury i zabytki, które możemy pozostawić historykom sztuki. To był mój pomysł, żeby opisać ten Rzym, który jest trochę brudniejszy, który kryje się gdzieś w zaułkach, który kryje się w głowach ludzi - mówił w Dwójce Piotr Kępiński - autor książki "Rzym. Miasto nad miastami".
rozwiń zwiń