Burckhardt i Belzoni - w poszukiwaniach źródeł Nigru

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 17:55
W sobotniej audycji "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy" (6.07) Michał Nowak przyjrzy się postaciom Johanna Ludwiga Burckhardta i Giovanniego Battisty Belzoniego. Obaj dokonali ważnych odkryć, ale nie wszystkich, jakie chcieli. Zapraszamy do Programu 2 Polskiego Radia w sobotę od godz. 12.00.
Obaj podróżnicy chcieli odnaleźć źródła Nigru, ale obu się to nie udało
Obaj podróżnicy chcieli odnaleźć źródła Nigru, ale obu się to nie udałoFoto: Shutterstock/Fela Sanu

Jeden był szwajcarskim orientalistą, drugi włoskim inżynierem. Pierwszy ponownie odkrył dla Europy Petrę, drugi - ważne zabytki starożytnego Egiptu. Obaj chcieli odnaleźć źródła Nigru, obu się to nie udało.

Johann Ludwig Burckhardt i Giovanni Battista Belzoni będą bohaterami trzeciej audycji z cyklu "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy". 

***

O audycji:

Pozostawili po sobie opisy nieistniejącego już świata oraz celne obserwacje mechanizmów, które do dziś wprawiają w ruch historię. W audycjach spoglądamy na nasze czasy przez pryzmat ich losów i opowieści.

Stałym gościem cyklu jest Damian Leszczyński - profesor filozofii, autor licznych publikacji z zakresu teorii poznania, filozofii umysłu oraz filozofii polityki (m.in. książek "Struktura poznawcza i obraz świata", "Realizm i sceptycyzm", "Demon zwodziciel", "Polityczna eschatologia", "Puste naczynia"); wydawca klasycznej literatury podróżniczej (m.in. H.M. Stanleya, W. Bligha, S. Hedina, W. Adamsa), człowiek, który odwiedził wiele odległych miejsc na Ziemi i niektóre z nich opisał (m.in. w książce "Fidżi. Tajemnice archipelagu kanibali", pierwszej pozycji z cyklu monografii o krajach Oceanii).

***

Na audycję "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy" zaprasza w sobotę (6.07) w godz. 12.00-12.30 Michał Nowak.

dz/kormp

Czytaj także

"Kaprysy i zygzaki" Théophile'a Gautiera. XIX-wieczne felietony podróżnicze

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 14:00
Ukazywały się w latach 1836-1851 na łamach wysokonakładowej prasy, potem autor wydał je w postaci książkowej. Teksty podróżnicze, opisujące wyprawy do Belgii i Holandii, fantazje na temat hinduskiej religii, sztuki i indyjskiego rzemiosła, utopijna wizja Paryża przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzym poza turystycznym szlakiem. Dynamiczny i wielokulturowy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 17:00
- Może właśnie ludzie są kluczem do Rzymu, a nie mury i zabytki, które możemy pozostawić historykom sztuki. To był mój pomysł, żeby opisać ten Rzym, który jest trochę brudniejszy, który kryje się gdzieś w zaułkach, który kryje się w głowach ludzi - mówił w Dwójce Piotr Kępiński - autor książki "Rzym. Miasto nad miastami".
rozwiń zwiń