Kim jest Warta? Oddajmy rzece głos

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2025 15:41
"Warta. Ćwiczenia z wyobraźni" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Galerii Śluza, działającej przy Poznańskim Centrum Dziedzictwa. W audycji "Zielona Dwójka" porozmawiamy o rzece, jej trudnej historii, ale także o przyszłości, w której rzeka ma szansę zabrać głos.
Autorem wystawy Warta. Ćwiczenia z wyobraźni jest Michał Kępski
Autorem wystawy "Warta. Ćwiczenia z wyobraźni" jest Michał KępskiFoto: Łukasz Gdak/PCD

"Rzekę zaś zwaną Wartą […] ze wszystkimi pożytkami, to jest łowieniem ryb i budowaniem młynów, nadajemy w wieczne posiadanie mieszkańców tego miasta" (przywilej lokacyjny Poznania, 1253).

Autorem wystawy "Warta. Ćwiczenia z wyobraźni", którą można oglądać w Galerii Śluza, działającej przy Poznańskim Centrum Dziedzictwa, jest Michał Kępski – historyk, historyk sztuki, który na UAM realizuje projekt badawczy "Dziedzictwo wody. Studium przypadku rzeki Warty w Poznaniu w XIX-XX wieku".

Zapraszam na rozmowę o rzece, jej trudnej historii, ale także o przyszłości, w której rzeka ma szansę zabrać głos.

 Aleksandra Łapkiewicz

***

Audycja "Zielona Dwójka" w sobotę (24.01) w godz. 12.30-13.00.

pg/kor

Czytaj także

"808,2 km", czyli portret tajemniczej Warty

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 15:00
- Ta rzeka zawsze była dla mnie tajemnicą, którą w pewnym momencie postanowiłem zgłębić - mówi fotograf Waldemar Śliwczyński, autor albumu "808,2 km".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka nad Wartą. Przyroda, historia, muzyka i... murale [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 17:00
- Warta jest największą rzeką Wielkopolski. W samym sercu naszego regionu jest Nadwarciański Park Krajobrazowy, które jest nieco inny, niż większość regionu, bo dolina rzeczna stanowi mozaikę niewielkich lasów i starorzeczy, czyli tego, co meandrująca Warta zostawiła po sobie. Są też wydmy i wysokie skarpy, z których ten piękny krajobraz można oglądać - mówił w Dwójce Piotr Basiński, krajoznawca i miłośnik nadwarciańskiej przyrody.
rozwiń zwiń