Zapomniana mowa kwiatów

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 13:04
Czekając na budzące się kwiaty, świeże trawniki i pachnące łąki udamy się do świata roślin wiecznie zielonych. Przyjrzymy się roślinom przedstawionym m.in. na ołtarzu Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie. Każdy z nas kojarzy sceny figuralne wyrzeźbione przez mistrza, ale mało kto patrzy pod nogi postaci lub analizuje zielone tło przedstawień. 
Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. Fragment ukazujący Pokłon Trzech Króli.
Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. Fragment ukazujący Pokłon Trzech Króli. Foto: Łukasz GągulskiPAP

Czym były rośliny dla średniowiecznych artystów? Jaki przekaz ukryty jest w przedstawieniu poziomki, konwali majowej, mniszka lekarskiego czy glistnika jaskółcze ziele? Skąd biorą się znaczenia symboli roślinnych?
Gościem Zielonej Dwójki będzie w tym tygodniu dr hab. Halina Galera - botaniczka z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

Płaskorzeźba ze sceną Zmartwychwstania Jezusa na jednej z 6 kwater, znajdujących się na otwartych skrzydłach późnogotyckiej, wykonanej przez Wita Stwosza w latach 1477–1489, nastawy ołtarza głównego kościoła archiprezbiterialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Płaskorzeźba ze sceną Zmartwychwstania Jezusa na jednej z 6 kwater, znajdujących się na otwartych skrzydłach późnogotyckiej, wykonanej przez Wita Stwosza w latach 1477–1489, nastawy ołtarza głównego kościoła archiprezbiterialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny/ PAP

-  Aleksandra Łapkiewicz

***

Na audycję Zielona Dwójka zapraszamy w sobotę (22.02) w godz. 12.30- 13.00. 

Zobacz więcej na temat: Aleksandra Łapkiewicz Kraków
Czytaj także

Niezwykła wyprawa do świata roślin. Zielnik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2025 13:40
Mniszki, jeżyny, bylice - rośliny pospolite ale też chronione, a nawet okazy z odległych geograficznie terenów. Zielnik to nie tylko przyrodnicza dokumentacja flory Pomorza Zachodniego i Wschodniego, ale także opowieść o ludziach, którzy tę przyrodę opisywali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O osobliwych relacjach między mózgiem a ciałem ośmiornic

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2025 13:00
"Prawdopodobnie nigdy nie będziemy bliżej spotkania z inteligentnym obcym" – pisze australijski filozof, badacz umysłowości zwierząt Peter Godfrey-Smith w książce "Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości".
rozwiń zwiń