Psychiatra patrzy na ptaki

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 15:29
Co to jest ekopsychiatria? Czym różni się ptakoterapia od ornitologii terapeutycznej? W jaki sposób kontakt z naturą wpływa na pracę naszego mózgu? Czy birdwatching może pomagać w diagnostyce kardiologicznej? O tym w cyklu "Zielona Dwójka" z doktorem Sławomirem Murawcem – psychiatrą, psychoterapeutą, rzecznikiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współautorem książek "Ornitologia terapeutyczna" i "Ekopsychiatria" rozmawia Katarzyna Nowak.
Ornitologia w służbie ludzkiej psychiki?
Ornitologia w służbie ludzkiej psychiki?Foto: Shutterstock/AndreyOzhegov

Czym różni się ptakoterapia od ornitologii terapeutycznej? W jaki sposób kontakt z naturą wpływa na pracę naszego mózgu? Jak bez sięgania po farmakoterapię możemy obniżyć poranny poziom kortyzolu? 

O tym w cyklu "Zielona Dwójka" z doktorem Sławomirem Murawcem – psychiatrą, psychoterapeutą, rzecznikiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współautorem książek "Ornitologia terapeutyczna" i "Ekopsychiatria" rozmawia Katarzyna Nowak.


Posłuchaj
29:39 _PR2 (mp3) 2024_08_10-12-29-24.mp3 Co to jest ekopsychiatria? (Zielona Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: dr Sławomir Murawiec (psychiatra i psychoterapeuta)

Data emisji: 10.08.2024

Godzina emisji: 12.30

dz

Czytaj także

Jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom? Kampania "ZOOstaw, nie porywaj!"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 10:40
Często zdarza się tak, że kierowani odruchem serca, zabieramy młode zwierzęta rodzicom, pozbawiając je tym samym szansy na prawidłowy rozwój. "ZOOstaw, nie porywaj!" to hasło kampanii realizowanej przez m.in. Lasy Miejskie - Warszawa, której celem jest uświadamianie ludziom, jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muszla klozetowa jako metafora cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 13:00
„Staliśmy się narcyzami zagrzebanymi w miastach, którzy patrzą na swoje ekrany, widzą w nich własne odbicia i są przekonani, że niczego więcej nie ma. Tymczasem gdzieś na zewnątrz pada kolejny las, topią się pokrywy lodowe, giną koralowce, proces wymierania nabiera tempa, a my, niepomni tego, co się dzieje, piszemy listy miłosne skierowane do nas samych” Cykl ZIELONA DWÓJKA rozpoczynamy od rozmowy o książce brytyjskiego pisarza, byłego aktywisty ekologicznego Paula Kingsortha „Wyznania otrzeźwiałego ekologa”.  O dylematach współczesnego ruchu ekologicznego, ślepej uliczce zrównoważonego rozwoju, silnej reakcji emocjonalnej na dziką naturę i wycofaniu jako najwyższym stadium działania rozmawiam z Danielem Petryczkiewiczem, fotografem, dziennikarzem, ekologiem.
rozwiń zwiń