Zapomniany świat jabłoni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2024 13:00
Brzęczki, kalwile, złotki, kogutki. Co oznaczają te zapomniane nazwy? Dlaczego z sadów zniknęło większość znanych naszym dziadkom i rodzicom odmian jabłoni? Czy możliwe jest przywrócenie różnorodności owoców, które przez wieki były jedną z podstaw naszej kuchni? Co tracimy razem z wymierającymi starymi sadami?
Czy możliwe jest przywrócenie różnorodności owoców, które przez wieki były jedną z podstaw naszej kuchni? Co tracimy razem z wymierającymi starymi sadami?
Czy możliwe jest przywrócenie różnorodności owoców, które przez wieki były jedną z podstaw naszej kuchni? Co tracimy razem z wymierającymi starymi sadami?Foto: Shutterstock

Jabłoń jest z człowiekiem od zawsze. Najstarsze nasiona datowane są na epokę kamienną i choć nie wiadomo, kiedy jabłoń trafiła do uprawy ogrodowej, wiemy, że już za czasów rzymskich było znanych 29 odmian. Do XIX wieku powstawanie kolejnych odmian było całkowicie przypadkowe i dopiero wraz z rozwojem nauk pomologicznych pojawiła się potrzeba łączenia ich w grupy i porządkowania pod kątem wspólnych cech.

Posłuchaj
28:17 zielona dwójka 28.09.2024.mp3 Jabłka z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie (Zielona Dwójka) 

W audycji wybraliśmy się do Ogrodu Botanicznego PAN w warszawskim Powsinie, gdzie roślinami sadowniczymi opiekuje się Anna Zaremba - specjalistka w Zespole Kolekcji Roślin Użytkowych.

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 28.09.2024

Godz. emisji: 12.30

zch/pg

Czytaj także

Dlaczego Puszcza Bukowa nie jest parkiem narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2024 13:00
Puszcza Bukowa to kompleks leśny, który leży na wschodnim brzegu rzeki Odry, tuż obok Szczecina. To jedna z największych zielonych przystani w tej okolicy, niezwykle malownicza, pełna wąwozów, stromych wzgórz i dolin, przez które płyną leśne strumyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany w środowisku przyrodniczym i tzw. milcząca wiosna

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 11:56
Kolejne spotkanie z prof. Piotrem Tryjanowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poświęcone było zmianom w środowisku przyrodniczym. Z ornitologiem porozmawialiśmy m.in. o nowych ptasich zwyczajach.
rozwiń zwiń