ORZAST, ZEŻYCA, TOCÓŻ

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 14:37
„Czy można przyznać się do tego, że się nie chodzi do teatru? Oczywiście, że nie! Bo nie wypada nie wiedzieć, co to jest pantomima i kim był Henryk Tomaszewski! Bo jak można nie znać autorów Boskiej Komedii lub Nie-Boskiej komedii? […] Niejednokrotnie słyszymy, że takie i im podobne wyznaczniki określają człowieka na poziomie. Ale ów człowiek może nie odróżniać sosny od świerka, jemioły od jemiołuszki, wrony od gawrona albo żyta od pszenicy! […] Kultura przyrodnicza – coś takiego w szerokiej skali właściwie nie istnieje” – pisze prof. Wiesław Fałtynowicz, botanik, specjalista od porostów, w swojej książce „O czym szumią wężymordy”. W Zielonej Dwójce rozmawiamy o kulturze przyrodniczej polskich poetów, o nadawaniu polskich nazw gatunkom porostów, o kooperatywach w świecie przyrody i tym, czy wężymordy są rzeczywiście tak groźne jak ich nazwa.
Z prof. Wiesławem Fałtynowiczem rozmawialiśmy m.in. o kulturze przyrodniczej polskiego społeczeństwa
Z prof. Wiesławem Fałtynowiczem rozmawialiśmy m.in. o kulturze przyrodniczej polskiego społeczeństwaFoto: Shutterstock

Botanik, człowiek w wiecznej podróży, lichenolog albo porościarz. - Ja wolę lichenolog, bo wszystkim tłumaczę, że to specjalista od licha - uśmiechał się prof. Wiesław Fałtynowicz.

Posłuchaj
29:43 Zielona Dwójka 19.10.2024 faltynowicz podcast.mp3 Prof. Wiesław Fałtynowicz o kulturze przyrodniczej (Zielona Dwójka)

 

Monitoring przyrodniczy

Zdaniem gościa Dwójki miłości do przyrody nie można się nauczyć, można za to spróbować czegoś się o niej dowiedzieć, by nabrać do niej szacunku. W swojej pracy naukowej od blisko 50 lat zajmuje się on m.in. monitoringami przyrodniczymi.

Czytaj także:

- Jest to periodyczna obserwacja zjawisk przyrodniczych lub gatunków. Np. w Karkonoszach mamy ponad 700 powierzchni monitoringowych i co 5 lat ja i moja ekipa każdą z tych powierzchni odwiedzamy, spisujemy wszystkie porosty i analizujemy, jak to się zmieniło po upływie 5 lat - tłumaczył prof. Wiesław Fałtynowicz.

O czym szumią wężymordy?

Jest ona autorem książek naukowych i popularnonaukowych, a także felietonów do nieistniejącego już pisma "Jaćwież" i do pisma Uniwersytetu Wrocławskiego, swojej macierzystej uczelni. Zostały one niedawno zebrane w książkę - "O czym szumią wężymordy. Opowieści o trawach, drzewach, porostach i trzcinach, łąkach, miedzach i wędrówkach nasion".

Czy można przyznać się do tego, że się nie chodzi do teatru? Oczywiście, że nie! Bo nie wypada nie wiedzieć, co to jest pantomima i kim był Henryk Tomaszewski! Bo jak można nie znać autorów Boskiej komedii lub Nie-Boskiej komedii? […] Niejednokrotnie słyszymy, że takie i im podobne wyznaczniki określają człowieka na poziomie. Ale ów człowiek może nie odróżniać sosny od świerka, jemioły od jemiołuszki, wrony od gawrona albo żyta od pszenicy! […] Kultura przyrodnicza - coś takiego w szerokiej skali właściwie nie istnieje - pisze prof. Wiesław Fałtynowicz.

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: prof. Wiesław Fałtynowicz (lichenolog)

Data emisji: 19.10.2024

Godz. emisji: 12.30

pg/wmkor

Czytaj także

PIERWSZY COMING OUT W ZIELONEJ DWÓJCE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 13:40
„Kocham geofity po prostu” mówi dr Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, edukator ekologiczny, pionier sadzenia mikrolasów Miawaki w Polsce.  W ZIELONEJ DWÓJCE towarzyszę mu podczas pobierania leśnego runa do pierwszego w Polsce mikrolasu tworzonego na kampusie uniwesyteckim.  Leśna ekosystemowa szczepionka pojedzie do warszawskiej SGGW, gdzie zostanie posadzona w miejscu, z którego wywieziono około 200 ton gruzu. „Czasem zapominamy o tym, że nie wystarczy zielonym do góry, ale też brązowym na dół”
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konsultacja mykologiczna, czyli wprowadzenie do świata grzybów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 14:36
Grzyby, wielkie królestwo fascynujących organizmów, poznajemy głównie jesienią, szukając w lasach naszych ulubionych prawdziwków, rydzów czy opieniek. A po co do lasu wybiera się mykolog?
rozwiń zwiń