Konsultacja mykologiczna, czyli wprowadzenie do świata grzybów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 14:36
Grzyby, wielkie królestwo fascynujących organizmów, poznajemy głównie jesienią, szukając w lasach naszych ulubionych prawdziwków, rydzów czy opieniek. A po co do lasu wybiera się mykolog?
Kolczakówka piekąca to gatunek grzybów należący do rodziny kolcownicowatych
Kolczakówka piekąca to gatunek grzybów należący do rodziny kolcownicowatych Foto: Shutterstock/Henri Koskinen

Dr hab. Marta Wrzosek grzybami zajmuje się naukowo, jest wykładowcą na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale także niestrudzenie popularyzuje wiedzę o grzybach.

Współautorka książki "W czym grzyby są lepsze od ciebie?" i twórca Mykoteki w Ogrodzie Botanicznym UW. W październiku społecznie dyżuruje w Ogrodzie, prowadząc konsultacje dotyczące naszych leśnych zbiorów.

Aleksandra Łapkiewicz panią Martę Wrzosek odwiedziła właśnie podczas takiego mykologicznego dyżuru.


Posłuchaj
28:35 PR2 2024_10_12-12-30-46.mp3 Konsultacja mykologiczna, czyli wprowadzenie do świata grzybów (Zielona Dwójka)

 


***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: dr hab. Marta Wrzosek

Data emisji: 12.10.2024

Godz. emisji: 12.30

am/wm/dz

Czytaj także

Wawelskie pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 11:00
- Kiedy mówi się o pszczołach, wiele osób myśli wyłącznie o pszczole miodnej. To ciekawy gatunek, bo ma wyjątkową biologię, ale w naszych warunkach jest zwierzęciem hodowlanym. A dzikie pszczoły to tak naprawdę populacje resztkowe, żyjące gdzieś w Puszczy Augustowskiej czy Kampinoskiej - opowiadała w Dwójce dr Justyna Kierat, biolożka, prowadząca obserwację dzikich pszczół na Wawelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PIERWSZY COMING OUT W ZIELONEJ DWÓJCE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 13:40
„Kocham geofity po prostu” mówi dr Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, edukator ekologiczny, pionier sadzenia mikrolasów Miawaki w Polsce.  W ZIELONEJ DWÓJCE towarzyszę mu podczas pobierania leśnego runa do pierwszego w Polsce mikrolasu tworzonego na kampusie uniwesyteckim.  Leśna ekosystemowa szczepionka pojedzie do warszawskiej SGGW, gdzie zostanie posadzona w miejscu, z którego wywieziono około 200 ton gruzu. „Czasem zapominamy o tym, że nie wystarczy zielonym do góry, ale też brązowym na dół”
rozwiń zwiń