Wawelskie pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 11:00
- Kiedy mówi się o pszczołach, wiele osób myśli wyłącznie o pszczole miodnej. To ciekawy gatunek, bo ma wyjątkową biologię, ale w naszych warunkach jest zwierzęciem hodowlanym. A dzikie pszczoły to tak naprawdę populacje resztkowe, żyjące gdzieś w Puszczy Augustowskiej czy Kampinoskiej - opowiadała w Dwójce dr Justyna Kierat, biolożka, prowadząca obserwację dzikich pszczół na Wawelu.
Dzikie pszczoły są niezwykle ważnym elementem naszego ekosystemu, na zdjęciu: lepiarka bluszczówka
Dzikie pszczoły są niezwykle ważnym elementem naszego ekosystemu, na zdjęciu: lepiarka bluszczówkaFoto: Krystian Zapotoczny

Wawel kojarzy się z najważniejszymi polskimi zabytkami i wybitnymi dziełami sztuki. Jednak wawelskie wzgórze to także dobre miejsce do obserwacji przyrodniczych. To właśnie tutaj możemy spotkać liczne gatunki pszczół, czyli jednych z najpracowitszych zwierząt w świecie przyrody. Są niezwykle ważnym elementem naszego ekosystemu, ponieważ to właśnie dzięki nim możemy cieszyć się owocami i warzywami. Od ich pracy uzależnione jest istnienie roślin, którymi się odżywiamy na co dzień.

Pszczoły na Wawelu

Pszczoły na wzgórzu wawelskim od lat obserwuje dr Justyna Kierat - biolożka, edukatorka przyrodnicza i ilustratorka. Przygląda się malutkim smukliczkom i trzmielom, zna też zwyczaje dzikich pszczół.

- Wawel jest ciekawy, jeśli chodzi o pszczoły - wyjaśniała w rozmowie. - Tutaj są rabaty z kwiatami. Co prawda pszczoły najbardziej lubię kwiaty dzikie, rodzime, ale bardzo chętnie przylatują też do roślin ozdobnych, jeśli tylko są nektarodajne. Jeśli przyjdzie się na Wawel i pójdzie się na rabaty przy głównym dziedzińcu, to przy dobrej pogodzie zawsze będzie coś ciekawego latać - podkreśliła.

Na Wawelu wyjątkową rośliną, uwielbianą przez pszczoły, są bluszcze, zwłaszcza bluszcz pospolity, czyli hedera helix. - One kwitną jesienią, a wtedy latają do niego pszczoły i inne owady, na przykład lepiarka bluszczówka - mówiła dr Justyna Kierat.

Pszczoły - nie tylko miodne

Większość z nas pszczoły kojarzy z pasieką, w której hoduje się pszczołę miodną. Jednak w samej Polsce występuje około 500 gatunków pszczół dzikich. 

- Kiedy mówi się o pszczołach, wiele osób myśli wyłącznie o pszczole miodnej - zauważyła badaczka. - To, co nam się kojarzy z byciem pszczołą, czyli robienie miodu i życie w rodzinach złożonych z królowej i robotnic, to rzeczy charakterystyczne dla niewielkiej grupy gatunków. To, co czyni ją inną od pozostałych, to to, że jest hodowlana. A pszczoły dzikie to naprawdę resztkowe populacje. Dlatego kiedy mówimy o ochronie pszczół, powinniśmy mieć na myśli pszczoły dzikie - opowiadała dr Justyna Kierat.

Posłuchaj
29:54 Zielona Dwójka 2024_08_31-12-30-09.mp3 Wawelskie pszczoły (Zielona Dwójka)

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog, autor książki "Rozum z ptakami odlatuje")

Data emisji: 31.08.2024

Godzina emisji: 12.30

am/pg/kmp/wmkor

Czytaj także

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 14:00
Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

BeeBrain – studenci Politechniki Krakowskiej na ratunek pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2024 15:27
Ma zapewnić idealne warunki pszczołom w ulach, a początkującym pszczelarzom pomóc uniknąć tragicznych w skutkach błędów – mowa o nowej aplikacji, która jest częścią projektu realizowanego przez studentów Politechniki Krakowskiej.
rozwiń zwiń