Jak ważna jest natura w życiu człowieka? Wystawa "Ziółka, drzewka, y chróściki"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2024 16:09
- Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku różnych roślin, które są w naszym otoczeniu. Czasami zapominamy, że one są były podstawowymi źródłami tego, co dziś znamy jako leki - powiedział w Dwójce Romuald Demidenko - kurator wystawy "Ziółka, drzewka, y chróściki". Artystka Agnieszka Brzeżańska przez swoje dzieła chce wskazać na wagę natury w życiu człowieka.
Wystawa Ziółka, drzewka, y chróściki
Wystawa “Ziółka, drzewka, y chróściki”Foto: Tomasz Kaczor/Materiały prasowe

Wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki" możemy oglądać w przestrzeniach Muzeum Farmacji, gdzie prace artystki wprowadzone zostały między apteczne eksponaty. 


Posłuchaj
28:12 PR2 2024_12_07-12-30-23.mp3 Jak ważna jest natura w życiu człowieka? Wystawa "Ziółka, drzewka, y chróściki" (Zielona Dwójka)

 

Wystawa i kontakt z naturą

Romuald Demidenko - kurator wystawy zdradził, że przy temacie przedstawiającym wagę przyrody współpraca z Agnieszką Brzeżańską była dla niego oczywista. - Chcieliśmy zaprezentować wątek roślin i ziołolecznictwa. Mieliśmy już wcześniej okazję pracować z Agnieszką, więc wybór był naturalny. Bardzo zainspirowała mnie do tego, żeby na nowo odzyskać kontakt z przyrodą - zdradził.

- Jej obrazy czy rzeźby zawierają sobie wątki potrzeby kontaktu z tym co najbliższe. Jest to czasem przeoczone. Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku różnych roślin, które są w naszym otoczeniu. Czasami zapominamy, że one są były podstawowymi źródłami tego, co dziś znamy jako leki - podkreślił.

Przyroda w życiu człowieka

Agnieszka Brzeżańska oceniła, że często zwracamy za mało uwagi na świat przyrody, a ona jest kluczowa w naszym życiu. - Wydaje mi się, że cała magia leży w powrocie do zwracania uwagi na rośliny i innego rodzaju bytów w naszym codziennym życiu - oceniła.

- Kontakt z przyrodą jest istotny dla wszystkich z nas, ale nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Kosmonauci wracający z misji pokazują, że ta więź z ziemią, życiem czy grawitacją jest tak istotna, że jesteśmy częścią tej tkanki. Nie da się tak łatwo nas z niej wyrwać - stwierdziła.

Sztuka i natura

Artystka zdradziła, że wraz z przyjaciółmi tworzy projekty, które kierunkują na piękno i wagę natury. - Od 10 lat pływamy z moją przyjaciółką po Wiśle i zapraszamy do tej przygody innych artystów czy naukowców. To nasz projekt artystyczny. Nie działamy jako instytucja, ale bardziej jako grupa przyjaciół -powiedziała.

Czytaj też:

- Czasami robimy wystawy i prosimy wtedy artystów, którzy z nami byli, aby pokazali jakąś pracę mówiącą o tym, co działo się na rzece - dodała.

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 7.12.2024

Godz. emisji: 12.30

dz


Czytaj także

Książka "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?". Adam Robiński: Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 11:20
Czym jest puszcza? Gdy słyszymy to słowo, od razu stają nam przed oczami majestatyczne dęby, których korony zasłaniają niebo. Stare i grube albo martwe i gnijące. Musi być ciemno i wilgotno. A to przecież zupełnie nie tak... Gościem audycji "Poranek Dwójki" był Adam Robiński, autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Kostrzyński pomiędzy zachwytem nad przyrodą a obawą, że "to się kończy"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 17:42
- Zawsze bardzo się boję, by nie straszyć ludzi. Sam taki jestem, że jak mam do czynienia ze złym prorokiem, to wolę go nie słuchać, bo jest to obciążające i niekomfortowe - mówił w Dwójce Marcin "z lasu" Kostrzyński, autor filmów i książek przyrodniczych.
rozwiń zwiń