W pociągu i na dworcu. Stacja reportaż

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 15:12
Pociągi wrócą najpierw do Karpacza, a potem reaktywacja czeka linię kolejową do Kowar. Jacek Chorągwicki, pasjonat kolejnictwa z Kotliny Jeleniogórskiej wierzy, że już za kilka miesięcy spełni się jego marzenie o ponownej podróży pociągiem do nieczynnej od lat stacji u podnóża Śnieżki. W Dwójce zaprosiliśmy do wysłuchania reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek pt. "Światło w tunelu". Uzupełnieniem audycji był reportaż Bartosza Panka pt. "Życzymy państwu przyjemnej podróży"
Oba reportaże, których wysłuchamy w audycji łączy kolej
Oba reportaże, których wysłuchamy w audycji łączy kolejFoto: Marcin Dlawichowski/Polskie Radio

Polska odziedziczyła rozległą sieć kolejową na całym Dolnym Śląsku po niemieckich mieszkańcach tego regionu. W 1945 roku po zakończeniu działań wojennych bolszewicy nakazali, by trakcja kolejowa z terenów odzyskanych została zabrana do Związku Radzieckiego jako uzupełnienie strat wojennych…

Posłuchaj
43:08 _PR2 (mp3) 2024_10_25-13-05-09.mp3 W pociągu i na dworcu. Stacja reportaż (Słowa i dźwięki - dokumenty i reportaże)

Linia od Berlina do Wrocławia i dalej na Górny Śląsk

W latach 40. XIX wieku rozpoczęto budowę linii od Berlina do Wrocławia i dalej na Górny Śląsk. Węgiel był wtedy ważnym surowcem, również dla kolei. W Karkonoszach w latach 90. XIX wieku zaczęła się wtedy masowa turystyka. Mieli tu swoje pałace także arystokraci niemieccy, przyjeżdżający koleją na wypoczynek z Berlina. Została po nich tzw. Dolina Zamków i Pałaców. Zostały też z trudem poprzebijane trasy przez tunele i wąwozy, niełatwym przecież do budowy terenie. Jest zatem do czego wracać.

"Światło w tunelu"

Dorota Jaśkiewicz-Łebek i jej bohaterowie wracają do tego, co przed laty definiowało pejzaż tej części Europy. Szukają światła i nadziei - czy je znajdą?

W kontrapunkcie do tej aktualnej opowieści reportażyk z nieodległej przeszłości (Bartosza Panka) "Życzymy państwu przyjemnej podróży". Głosy Renaty Gorzelak i Jadwigi Ragus znają tysiące - jeśli nie miliony - podróżnych, którzy podróżowali przez Warszawę Centralną.

- Na kolei pracowałam do 1979 roku. Na dawnym dworcu głównym były specjalne stanowiska, po dziesięć osób na zmianie. Wtedy informowało się z książki, z papierowego rozkładu jazdy. Znałam na pamięć cały rozkład i stacje przesiadkowe. Mogłam być obudzona w nocy i byłam w stanie to powiedzieć. W 1999 roku przyszłam zobaczyć, jak to jest na megafonie. I zostałam - opowiada jedna z kobiet.

Reportaż został nagrany w 2015 roku, gdy syntezatory mowy zaczęły wypierać pracę megafonistek na największych polskich dworcach.

 *** 

Na audycję "Słowa i dźwięki - dokumenty i reportaże" w piątek (25.10) w godz. 13.00-13.50 zaprosił Bartosz Panek.

zch/am

Czytaj także

Reportaż "Dźwięki pierwsze" Janusza Deblessema [PREMIERA]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 14:00
Pionierska w skali polskiego szkolnictwa wyższego specjalność pod nazwą produkcja muzyczna. Taki kierunek w 2022 roku został utworzony na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Bohaterami reportażu w Dwójce są Miłosz Wośko i jego studenci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukochane miejsce na ziemi Krzysztofa Pendereckiego. Arboretum w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 16:01
To było jego ukochane miejsce na ziemi. Nie tylko w nim odpoczywał, ale też komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. Słynne Arboretum Krzysztofa Pendereckiego wciąż zachować. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem.
rozwiń zwiń