Anna Piwkowska gościem Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 13:52
- Sztuka ma moc ratowania. Holderlin pytał: "Cóż po poecie w czasie marnym?". A ja myślę, że to właśnie w czasie marnym potrzebujemy poetów, bo to oni w wierszu, jak w takiej zamkniętej kapsule metafizycznej przenoszą to,  co najważniejsze to znaczy może jakąś wiarę w dobro i jakiś ogień - mówi Anna Piwkowska.
Anna Piwkowska jest poetką, autorką opowieści biograficznych o Annie Achmatowej, Marinie Cwietajewej oraz Beacie Obertyńskiej, a także m.in. powieści dla młodzieży Franciszka.
Anna Piwkowska jest poetką, autorką opowieści biograficznych o Annie Achmatowej, Marinie Cwietajewej oraz Beacie Obertyńskiej, a także m.in. powieści dla młodzieży "Franciszka".Foto: PR2

Anna Piwkowska jest poetką, autorką opowieści biograficznych o Annie Achmatowej, Marinie Cwietajewej oraz Beacie Obertyńskiej, a także m.in. powieści dla młodzieży "Franciszka".

Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród m.in. Wyróżnienie Fundacji Kościelskich, Nagrodę IBBY, Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, a za ostatni tom poetycki "Furtianie" Nagrodę Poetycką im. Gałczyńskiego "Orfeusz" i Nagrodę im. Norwida. Anna Piwkowska wychowywała się w Nieborowie.

Kustoszem zabytkowego nieborowskiego pałacu był jej ojciec - historyk sztuki Włodzimierz Piwkowski. Właśnie m.in. o "Wyspie Nieborów" i o wybitnych artystach spotykanych  w tym niezwykłym miejscu poetka opowie w kolejnej audycji z cyklu "Wierność i przemiana". A także o swoistych "uniwersytetach" jakimi była dla niej praca nad biografiami Achmatowej, Cwietajewej i Obertyńskiej, o wędrówce do Duino śladami Rainera Marii Rilkego i o "Wyspie Bogdany", gdzie obecnie najlepiej się jej pisze.

Przeczyta także  wiersze z przygotowywanego do druku tomu "Szczeliny" i jak zawsze na zakończenie wybierze dla słuchaczy Dwójki jeden z ulubionych utworów muzycznych.

***

Na audycję Wierność i przemiana we wtorek (17.12) w godz. 19.10- 20.00 zaprasza Dorota Gacek.

d.gacek/zch

Zobacz więcej na temat: Dorota Gacek
Czytaj także

"Zwycięski Syzyf" literatury. Jerzy Jarniewicz i jego książkowe dokonania

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 21:20
Kto w dzieciństwie uczył go angielskiego? Jaką płytę zespołu "The Beatles" zdobył jako pierwszą? Dlaczego może pisać tylko w nocy? Gościem Dwójki był Jerzy Jarniewicz, poeta, tłumacz i krytyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Warszawy. Pomnik Adama Mickiewicza, który powstał przy "pomocy" Hermanna Göringa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 21:16
- Ktoś tak mały i niepotrzebny światu jak Göring, zrobił raz w życiu coś dobrego. Przysłużył się temu, że pan Adam znowu stoi, i możemy mu się przyglądać - mówił Paweł Sołtys, autor książki "Sierpień". Gość Dwójki zebrał w niej swoje obserwacje ze spacerów po Warszawie i poznawania jej historii. Efektem tej podróży są różne ciekawostki, jak choćby "udział" Hermanna Göringa w odbudowie pomnika Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poetycki język Jarosława Mikołajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2024 17:32
"To tak naprawdę jedno z marzeń poetyckich, żeby mówić wszystkimi językami świata, czyli językiem ryby, językiem migrantów, lawy wulkanicznej, mitów. Poeta właściwie udziela swego języka innym" – mówi Jarosław Mikołajewski. 
rozwiń zwiń