"Sonata Belzebuba". Witkacy i droga do sztuki doskonałej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2024 11:53
Sonata Belzebuba to historia młodego kompozytora i buntownika, który wchodzi w pakt z diabłem, żeby przy jego pomocy stworzyć genialne dzieła muzyczne. To taki trochę Doktor Faustus w wydaniu i na miarę mistrza Witkacego, tylko że napisany w 1925 roku, czyli prawie dwadzieścia lat przed Tomaszem Mannem.
Sonata Belzebuba - kadr z nagrania słuchowiska
Sonata Belzebuba - kadr z nagrania słuchowiskaFoto: Magdalena Rebzda/Polskie Radio

Słuchowisko "Sonata Belzebuba" do wysłuchania tutaj.

To przedostatnia napisana i zachowana sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza, w sposób oczywisty inspirowana przyjaźnią autora z genialnym muzykiem i kompozytorem Karolem Szymanowskim.

W dramacie występują typowe dla Witkacego postacie: demoniczna kobieta fatalna, śpiewaczka operowa Hilda Fajtcacy, młoda ambitna nimfetka, gimnazjalistka Krystyna Ceres, ognisty bubek, baron Sakalyi i jego matka Baronowa, zwariowana wróżbitka babcia Julia, egzotyczny brazylijski plantator Teobald Rio-Bamba, wreszcie Belzebub w przebraniu hidalgo Baltazara de Baleastadar i Diabły-Lokaje.

Młody mordowarski kompozytor Istvan zostaje przez diabła uwiedziony i użyty do stworzenia genialnej muzycznie i piekielnie perwersyjnej Sonaty Belzebuba.

Do słuchowiska użyczył swojej muzyki wybitny kompozytor Piotr Moss, który też sam zagrał na fortepianie finałową sonatę Belzebuba. W słuchowisku wystąpili znakomici aktorzy, a całość perfekcyjnie zrealizował akustycznie Maciej Kubera.

POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA

***

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Sonata Belzebuba" (prod. 2019 r.)

Reżyseria i adaptacja: Waldemar Modestowicz 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Moss

Obsada: Anna Chodakowska, Maria Pakulnis, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Kowalska, Mateusz Rusin, Piotr Grabowski, Marcin Przybylski, Krzysztof Stelmaszyk oraz Zbigniew Konopka i Paweł Peterman

***

Tytuł audycji: Słuchowisko 

Data emisji: 22.09.2024

Godzina emisji: 18.30

am/wmkor/pg

Czytaj także

Teatr Klasyki Polskiej. Jarosław Gajewski: to będzie sezon Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 11:16
- Rozpoczęliśmy w poniedziałek w Instytucie Teatralnym czytaniem aktorskim "Mątwy". Dziś mija 85. rocznica śmierci Witkacego, ale w środku sezonu, 24 lutego 2025 roku, będzie 140. rocznica jego urodzin. I tu chcielibyśmy skoncentrować nasze witkacowskie celebracje - mówił w Dwójce Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wariat z Krupówek czy wizjoner stulecia? Przed tym ostrzegał nas Witkacy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 09:58
18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz - po otrzymaniu wiadomości o wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski - popełnił samobójstwo. Zapraszamy do wysłuchania audycji "Kulturalna Jedynka" poświęconej pisarzowi, malarzowi, filozofowi i dramaturgowi.
rozwiń zwiń