Dzieje inteligencji polskiej . Słuchowisko "Przygody człowieka myślącego"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 14:15
Poznajmy dalsze dzieje inteligencji polskiej z dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. "Przygody człowieka myślącego" to bowiem swoista kontynuacja problematyki "Nocy i dni".
Warszawa w latach 20. ub. wieku. Ulica Nowy Świat u zbiegu z Alejami Jerozolimskimi
Warszawa w latach 20. ub. wieku. Ulica Nowy Świat u zbiegu z Alejami JerozolimskimiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Przygody człowieka myślącego" powstawały przez kilkadziesiąt lat i nie zostały nigdy ukończone przez autorkę. Pracę nad dziełem Maria Dąbrowska rozpoczęła w 1938 roku. Niektóre fragmenty pisarka publikowała w prasie. Książkę wydano pośmiertnie w 1970 roku, nadając jej znany dziś tytuł, choć zapiski w dzienniku Dąbrowskiej świadczą o tym, że chciała zatytułować swoje dzieło "Kompozycja istnienia".

Powieść jest swoistą kontynuacją problematyki "Nocy i dni". Opowiada dalsze dzieje inteligencji polskiej w okresie międzywojennym i podczas drugiej wojny światowej. Podobnie jak w pierwszym dziele epickim wiele wątków oparła na własnych doświadczeniach - na przykład w rozdziale "Dokonało się!" z pozycji świadka przedstawiła powstanie warszawskie.

***

Maria Dąbrowska "Przygody człowieka myślącego" (prod. 1999)

Adaptacja: Joanna Szwedowska

Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja akustyczna: Andrzej Złomski; opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Antonina Girycz, Jolanta Łagodzińska, Małgorzata Niemirska, Daria Trafankowska, Jolanta Wołłejko, Janusz Bukowski, Andrzej Ferenc, Jacek Rozenek

***

Na słuchowisko zapraszaliśmy w niedzielę (6.10) w godz. 18.30-19.30.

dz/pg

Czytaj także

Stanisław Wyspiański "Klątwa" - antyczna tragedia w realiach niewielkiej polskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 14:00
Antyczna tragedia przeniesiona w realia niewielkiej polskiej wsi, osnuta wokół konfliktu wiejskiej wspólnoty z księdzem. - Wieś dotyka susza, a w klęsce posuchy mieszkańcy zaczynają doszukiwać się działania sił transcendentnych. Do wysłuchania spektaklu  "Klątwa" w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza zaprosiliśmy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko "Niech żyje człowiek". Jerzy Wasowski jako Kain i Abel

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 20:00
To opowieść o nieuchronności pewnych tragedii ludzkich na kanwie przypowieści biblijnej o Kainie i Ablu. W słuchowisku "Niech żyje człowiek" prawdziwy popis daje Jerzy Wasowski, który oprócz obu braci wciela się jeszcze w... osiem innych postaci. 
rozwiń zwiń