Koncert Mozartowskich arii i symfonii w wykonaniu NOSPR - transmisja w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 14:54
W niedziele poranki rządzą się swoimi prawami. Tak samo jak Dwójkowy "Poranek NOSPR". Dlatego w samo południe zaprosimy na transmisję koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Dirka Vermeulena. W roli solistki wystąpi belgijska sopranistka Ilse Eerens. W programie arie i symfonie Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Katowice i tamtejsza sala koncertowa NOSPR będą świadkami bardzo dobrej muzyki
Katowice i tamtejsza sala koncertowa NOSPR będą świadkami bardzo dobrej muzykiFoto: Grzegorz Mart

SŁUCHAJ TUTAJ:

.

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart – Idomeneo, re di Creta – muzyka baletowa KV 366, Crudele!... Non mi dir – recytatyw i aria Donny Anny z opery Don Giovanni KV 527, Giuns‘alfin il momento... Deh vieni non tardar – recytatyw i aria Zuzanny z opery Wesele Figara KV 492, Fra l’oscure ombre funeste – aria z kantaty Davide penitente KV 469, Symfonia D-dur KV 385 "Haffnerowska"

wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Dirk Vermeulen, solistka: Ilse Eerens – sopran

Transmisja z Katowic od godz. 12.00

***

Chociaż Wolfgang Amadeus Mozart tworzył praktycznie we wszystkich gatunkach popularnych za jego życia, to z największym entuzjazmem komponował opery. Na początku koncertu zabrzmią wyjątki – "Chaconna" i "Pas seul" – z uroczystej i pełnej blasku muzyki baletowej pochodzącej z opery "Idomeneo, król Krety" napisanej na zamówienie teatru operowego w Monachium.

Następnie Ilse Eerens wykona trzy fragmenty pochodzące z innych dzieł scenicznych Mozarta. Recytatyw "Crudele!" i następująca po nim dramatyczno-liryczna aria "Non mi dir" należą do partii Donny Anny z "Don Giovanniego", dzieła ochrzczonego przez twórcę zagadkowym określeniem "wesołego dramatu". Następnie usłyszymy pełen humoru recytatyw "Giuns‘alfin il momento..." oraz liryczną arię "Deh vieni non tardar", która również zachowuje ten nastrój. Oba utwory pochodzą z czwartego aktu opery buffa "Wesele Figara", gdzie są wykonywane przez Zuzannę podczas nocnej sceny w ogrodzie.

Ostatnim ogniwem występu Eerens będzie poważna w nastroju, a momentami nawet uroczysta aria "Fra l’oscure ombre funeste", fragment inspirowanej wątkami starotestamentowymi kantaty "Davide penitente". Koncert zwieńczy wykonanie dzieła będącego ucieleśnieniem stylu klasycznego, a mianowicie Symfonii D-dur "Haffnerowskiej". Podtytuł wziął się stąd, że powstała ona na zamówienie zaprzyjaźnionej z kompozytorem salzburskiej rodziny, a okazją do jej napisania było nadanie tytułu szlacheckiego Sigmundowi Haffnerowi. W listach Mozart podkreślał, że pierwsze ogniwo symfonii jest ogniste, natomiast finał należy grać "tak szybko, jak to możliwe"!

[Oskar Łapeta/NOSPR]

***

Na "Poranek NOSPR" w niedzielę (12.01) w godz. 12.00-13.30 zaprasza Marcin Majchrowski.

pg/dz

Czytaj także

Długa i kręta droga do powstania siedziby NOSPR w Katowicach. Jakie problemy trzeba było pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 19:49
Katowice to miasto, które może poszczycić się największą salą koncertową w Polsce, czyli siedzibą NOSPR. Jednak na początku XXI wieku jej powstanie nie było tak oczywiste. O problemach i drodze do powstania siedziby NOSPR opowiedzieli w Programie 2 Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa (wieloletnia dyrektor NOSPR) i Piotr Uszok (były prezydent Katowic).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antony Hermus: dyrygentura to w 90 procentach psychologia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2024 22:00
- Doszedłem do punktu, w którym myślę, że to psychologia w 90 procentach, ale pozostałe 10 procent musi być dopracowane. Od dyrygenta oczekuje się stabilności, bezpieczeństwa, pewności, że wie, co robi - powiedział w Dwójce Antony Hermus, który poprowadził w Katowicach Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.
rozwiń zwiń