Peter Hujar - portrecista nowojorskiej bohemy i queerowej sceny

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 19:33
Przy okazji premiery filmu fabularnego "Peter Hujar's Day" w reżyserii Iry Sachs na festiwalu Sundance, przypomnimy postać Petera Hujara - fotografa ukraińskiego pochodzenia, który w ostatnim czasie, wiele lat po śmierci, zyskuje sławę jako autor intymnych portretów członków nowojorskiej bohemy i queerowej sceny artystycznej. 
Wystawa prac Petera Hujara w Paryżu.
Wystawa prac Petera Hujara w Paryżu. Foto: PAP/EPA

Jego najbliższym przyjacielem i współpracownikiem był David Wojnarowicz, artysta polskiego pochodzenia, który przeszedł do historii jako jeden z najbardziej radykalnych artystów i aktywistów walczących o prawa osób dotkniętych epidemią AIDS w Stanach Zjednoczonych.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zakupiło niedawno pracę Wojnarowicza - to pierwsza praca tego artysty obecna w polskich kolekcjach muzealnych. Będzie można ją zobaczyć na wystawie "Wystawa niestała. 4 × kolekcja" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej od 21 lutego 2025 roku.

Gościem audycji będzie prof. Joanna Krakowska - teatrolożka, autorka książki "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi", nagrodzonej Nagrodą Literacką Gdynia.

***

Na audycję Sztuka mniej obca w czwartek (16.01) w godz. 13.07-13.50 zaprasza Zofia Płoska-Czartoryska.

zch/pg

Czytaj także

Barbara Kruger - jej sztuka mówi o tym, jacy jesteśmy dla siebie nawzajem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 14:50
- Jest to artystka, która ma niesamowitą wyobraźnię przestrzenną. Dokładnie wie, czego chce, co i jak będzie wyglądać. Zawsze chce, żeby rzeczy były duże, żeby miały oszałamiający wydźwięk. Bardzo często, żeby jej sztuka po prostu przytłaczała i stąd sięga po zwroty, które są krzyczące, żeby w ten sposób nawiązać kontakt ze swoim odbiorcą - mówiła w Dwójce Natalia Grabowska, kuratorka wystawy prac Barbary Kruger prezentowanej w ubiegłym roku Serpentine Gallery w Londynie.
rozwiń zwiń