Veriko Tchumburidze z Nagrodą Polskiego Radia za najlepszy Kaprys!
Laureaci 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016):
I NAGRODA, 30 tys. Euro Veriko TCHUMBURIDZE, Gruzja/Turcja
II NAGRODA ex aequo, 20 tys. Euro Bomsori KIM, Korea Południowa
II NAGRODA ex aequo, 20 tys. Euro Seiji OKAMOTO, Japonia
IV NAGRODA, 10 tys. Euro Luke HSU, USA
V NAGRODA, 10 tys. Euro Richard LIN, Tajwan/USA
VI NAGRODA, 5 tys. Euro Maria WŁOSZCZOWSKA, Polska
VII NAGRODA, 5 tys. Euro Ryosuke SUHO, Japonia
Veriko Tchumburidze po ogłoszeniu wyników wyznała, że dla niej najważniejsza w muzyce jest szczerość. - To nie technika sprawia mi największą trudność, ale przełożenie tego co czuję na instrument. Chcę być szczera z własnymi myślami.
Veriko Tchumburidze zdobyła też nagrodę Polskiego Radia w wysokości 3 tys. Euro za najpiękniejsze wykonanie Kaprysu Henryka Wieniawskiego.
Wyniki głosowania komentowaliśmy w specjalnej audycji Dwójki. Jakub Puchalski, krytyk Tygodnika Powszechnego, nie krył zaskoczenia werdyktem. - Nie wierzyłem, że jury przedłoży zaangażowanie i energię Veriko Tchumburidze nad pewną doskonałość i precyzję jaką reprezentowała Bomsori Kim. Jestem dumny, że wartości artystyczne przeważyły nad techniką.
Puchalski dodawał, że postawiono na osobowość, która ma szansę na karierę solistyczną. - Ten konkurs wygrywają skrzypkowie, którzy potem trafiają do orkiestry jako koncertmistrzowie. Veriko to inwestycja w przyszłość Konkursu.
Jakub Puchalski Ten konkurs wygrywają skrzypkowie, którzy potem trafiają do orkiestry jako koncertmistrzowie. Veriko to inwestycja w przyszłość Konkursu.
Zdaniem gości audycji o zwycięstwie Veriko Tchumburidze zdecydowało niezwykle emocjonalne wykonanie Koncertu skrzypcowego a-moll Szostakowicza w finale turnieju.
Veriko Tchumburidze urodziła się w 1996 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Obecnie kontynuuje naukę w klasie A. Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium. Gra na instrumencie Giambattista Guadanini, 1756 r.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywał się w Poznaniu w dniach 8-23 października. Na estradzie pojawili się młodzi wirtuozi pochodzący z kilkunastu krajów świata (od Kanady i USA, przez Francję, Polskę, Ukrainę, Kazachstan, po Japonię czy Nową Zelandię)