Wyprawa śladami Kazimierza Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 02:00
W latach 1931-1936 polski podróżnik samotnie - na rowerze, konno, wielbłądem, czółnem i pieszo - przebył Afrykę. Kilka lat temu jego śladem podążyła nowa wyprawa. W Dwójce rozmawialiśmy z jej uczestnikami.
Audio
  • Z uczestnikami wyprawy śladami Kazimierza Nowaka rozmawia Katarzyna Nowak (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Pamiętnik Kazimierza Nowaka (zapiski mają ponad 480 stron i zawierają wpisy osób, które Kazimierz Nowak spotykał podczas swoich podróży)
Pamiętnik Kazimierza Nowaka (zapiski mają ponad 480 stron i zawierają wpisy osób, które Kazimierz Nowak spotykał podczas swoich podróży) Foto: PAP/Remigiusz Sikora

Oryginalna podróż zajęła Kazimierzowi Nowakowi ponad 5 lat. Po powrocie do Polski po około 9 miesiącach zmarł w związku z chorobami, na które cierpiał w czasie swojej wyprawy. Po jego śmierci wybuchła II wojna światowa i świat zaczął o nim zapominać. Pamięć o podróżniku przywrócił Łukasz Wierzbicki, który zebrał, opracował i opatrzył wstępem publikację ,"Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936" Kazimierza Nowaka.

Łukasz Wiezbicki był jednym z uczestników wyprawy sztafetowej (znów: rowerem, konno, łodzią, wielbłądami), która przemierzyła Afrykę śladem samotnej podróży Kazimierza Nowaka. Pozostali to: Piotr Tomza (autor książki "Afryka Nowaka"), Agnieszka Grudowska i Agnieszka Kopińska. Byli oni gośćmi Katarzyny Nowak w "Przestrzeniach kultury" - opowiadali o swojej fascynacji postacią Kazimierza Nowaka, mówili, jak doszło do tej niezwykłej wyprawy i jak ona wyglądała.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: Afryka KSIĄŻKA podróże
Czytaj także

Globtroterzy i przełomowcy. Rowerowa sztafeta przez Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 18:15
Uczestników wyprawy było 149, całość trwała ponad dwa lata, a głównym środkiem transportu był rower. Cel? Powtórzyć i spopularyzować wyczyn Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wieku pokonał Afrykę rowerem - z północy na południe i z powrotem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Afryce Wschodniej jest coś, z czego Polacy powinni być dumni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 19:00
- Powoli odchodzące pokolenie Ady Wińczy zapisało się złotymi zgłoskami w historii Czarnego Lądu - podkreślał Grzegorz Kępski, organizator wypraw podróżniczych do Kenii, w audycji poświęconej słynnej znawczyni kultury i świata zwierząt Afryki Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afrykańska sztafeta śladami Kazimierza Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 18:14
- Udało nam się spotkać w Afryce kilka osób, które pamiętały Kazimierza Nowaka. Na ogół były zaskoczone, że ktoś po osiemdziesięciu latach przyjeżdża do nich z tą historią - opowiadał w Dwójce Piotr Tomza, organizator wyprawy upamiętniającej wyczyn polskiego podróżnika, autor książki "Afryka Nowaka".
rozwiń zwiń