Historia Warszawy. Pomnik Adama Mickiewicza, który powstał przy "pomocy" Hermanna Göringa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 21:16
- Ktoś tak mały i niepotrzebny światu jak Göring, zrobił raz w życiu coś dobrego. Przysłużył się temu, że pan Adam znowu stoi, i możemy mu się przyglądać - mówił Paweł Sołtys, autor książki "Sierpień". Gość Dwójki zebrał w niej swoje obserwacje ze spacerów po Warszawie i poznawania jej historii. Efektem tej podróży są różne ciekawostki, jak choćby "udział" Hermanna Göringa w odbudowie pomnika Adama Mickiewicza.
Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie ma ciekawą historię
Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie ma ciekawą historięFoto: Shutterstock/Dan Tautan

Monument naszego wieszcza został zniszczony przez Niemców, ale po wojnie udało się go odbudować. Stało się to m.in. za sprawą tego, który chciał polskość i naszą kulturę wymazać. - Niemcy wysadzili pomnik Mickiewicza, ale go odtworzono, wykorzystując różne odlewy pomników Göringa. -  Był to po prostu dobry materiał. Podoba mi się taki recykling, bo jest to też rodzaj sprawiedliwości dziejowej - ocenił Sołtys. 

Posłuchaj

48:23 _PR2_2024_11_19-19-09-53_Wierność_i_przemiana.mp3 Paweł Sołtys m.in. o historii Warszawy (Wierność i przemiana/Dwójka)

Rozbita Warszawa

"Sierpień", to trzecia książka w dorobku Pawła Sołtysa. Autor przyznał w Dwójce, że w tej pozycji stara się znaleźć fragmenty Warszawy, która została brutalnie potraktowana przez historię. - W tej książce szukam też trochę nitek, na których Warszawa trzyma swoją historię. One są bardzo cienkie. Mieliśmy potop, 1939 rok i 1944 rok. Ogromna część tych nitek jest pogrzebana na zawsze - przyznał.

- Jeżeli znajdzie się jakąkolwiek, to mam poczucie, że miasto rozbite przez historię, znowu zaczyna składać się w jedno miasto. Takie zwykłe jak Kraków albo Praga - dodał.

Nieodwracalne straty

Autor opowiedział również o stratach, które są już niemożliwe do naprawienia. To choćby spalone księgozbiory, które były cennym zapiskiem historii polskiej kultury. - Wzruszyła mnie historia kustosza, który zajmował się zbiorami książek zniszczonymi przez Niemców. Czytałem jego skróconą biografię w periodyku o archiwistach polskich. To załamało mu na swój sposób życie i nie mógł już mieszkać w Warszawie - powiedział.

Czytaj także:

- Bardzo mnie to bolało zwłaszcza, że nie miało żadnego uzasadnienia wojennego. To nie była niestety pierwsza ani ostatnia taka akcja Niemców. Przechodzimy trochę z tym do porządku dziennego, bo było tak wiele okrucieństw, że te dobra kultury siłą rzeczy zostają gdzieś z tyłu - zauważył Paweł Sołtys.

***

Tytuł audycji: Wierność i przemiana

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Paweł Sołtys (pisarz, muzyk)

Data emisji: 19.11.2024

Godz. emisji: 19.10

dz/wmk

Czytaj także

"Każda książka jest przygodą". Józef Hen o życiu i o pisaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 05:55
– Nie można sobie powiedzieć: teraz napiszę arcydzieło. Wtedy to na pewno nie będzie to. Arcydzieło powstaje mimochodem – mówił Józef Hen w Polskim Radiu w 2013 roku. Znakomity twórca chętnie dzieli się na antenie swymi wspomnieniami, opowieściami i refleksjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kofta: zawsze czułem się pisarzem, który zajmuje się czymś innym

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 19:44
- Zegar tyka. Gdy wydawałem moje dwie pierwsze książki, byłem młodym człowiekiem. Teraz już nie jestem. Po prostu uznałem, że raz kozie śmierć. Albo się uda, albo się nie uda. Nie mam już nic do stracenia, więc idę w to – mówił w Dwójce Piotr Kofta, autor wydanego właśnie zbioru opowiadań pt. "Lejek (wariacje)".
rozwiń zwiń