Nowe spojrzenie na "Wykłady paryskie" Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 23:00
Nakładem wydawnictwa Żywosłowie ukazał się pierwszy tom "Wykładów paryskich" Adama Mickiewicza, według autorskiego projektu i z komentarzami Krzysztofa Rutkowskiego. Jego tytuł brzmi "Adam Mickiewicz. L’Église et le Messie / Kościół i Mesjasz. Część I. Krzysztof Rutkowski: Cele. Zasady. Akcje. Przedmowa trzech Francuzów".
Portret Adama Mickiewicza według ryciny z XIX wieku. Zdjęcie ilustracyjne
Portret Adama Mickiewicza według ryciny z XIX wieku. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej

Jest to wprowadzenie do nowego, oryginalnego wydania czterech kursów wykładów z zakresu literatur słowiańskich, wygłoszonych przez Mickiewicza w College de France w Paryżu w latach 1840-1844. 


Posłuchaj
29:54 Rozmowy po zmroku 2024_11_19-22-30-21.mp3 Nowe spojrzenie na "Wykłady paryskie" Adama Mickiewicza (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Książka, napisana w większości przez Krzysztofa Rutkowskiego, zawiera wyjaśnienia celów i zasad edycji w kontekście opowieści o okolicznościach powstania wydania francuskiego oraz rozumienia istoty akcji Mickiewicza, w tym szczególnie działań podejmowanych pomiędzy III a IV kursem w College de France.

Gościem audycji był Krzysztof Rutkowski - historyk literatury romantycznej, profesor nauk humanistycznych, pisarz, dziennikarz, eseista.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Gość: Krzysztof Rutkowski (historyk literatury romantycznej, profesor nauk humanistycznych, pisarz, dziennikarz, eseista)

Data emisji: 19.11.2024

Godz. emisji: 22.30

am/pg

Czytaj także

"Dziady" po raz pierwszy, czyli Wyspiański tnie arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 05:45
Prapremiera teatralna najważniejszego dla polskiej literatury dramatu - "Dziadów" Adama Mickiewicza - odbyła się prawie 70 lat po powstaniu dzieła: 31 października 1901 roku. Autor inscenizacji, Stanisław Wyspiański, zebrał wszystkie części tekstu, dokonując jednak wielu skrótów. "To barbarzyństwo", komentowali niektórzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie" – wystawa Instytutu Polonika w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 21:29
Ekspozycja przypomina postaci wybitnych polskich artystów - ale też wielkich patriotów - których duże grono znalazło się w Montmorency i którzy spoczywają na cmentarzu Les Champeaux.  
rozwiń zwiń