- Gdybyśmy stanęli w obliczu takich okoliczności, jakie przypadły w udziale Karskiemu, prawdopodobnie część z nas również ujawniłaby nadzwyczajne cechy. Karski jednak, poza sytuacją, w której się znalazł, z pewnością miał cechy charakteru, które predestynowały go do bycia bohaterem – opowiada o bohaterze II wojny światowej Wojciech Białożyt.
Posłuchaj także: Jan Karski w Radiach Wolności <<<
I dodaje, że Karski dysponował całą gamą cech, które pozwoliły mu zapisać się w polskiej historii. Miał przede wszystkim doskonałą pamięć i stalowe nerwy. - Był świetnym, wytrenowanym dyplomatą, znał przynajmniej dwa języki - wymienia ekspert. - Przeżył wojnę i jak sam później mawiał, historię piszą ci, którzy przeżyli, a nie ci, którzy umarli, zakatowani w obozach.
Dowiedz się więcej o Janie Karskim <<<
Fragm. okładki książki Stanisława Jankowskiego
"Karski. Raporty tajnego emisariusza",
Dom Wydawniczy Rebis/mat. prasowe
2014 uznany został Rokiem Jana Karskiego. Mija także 70. rocznica światowej premiery jego książki pt. "Tajne państwo". Jan Karski, najsłynniejszy kurier polskiego państwa podziemnego pierwszy przekazał relację świadka z eksterminacji Żydów rządom zachodnich sojuszników Polski, dwukrotnie był w getcie.
Przed wojną Karski był dyplomatą. By dowiedzieć się więcej o życiu Jana Karskiego w tym okresie, a także po więcej informacji o książce "Tajne państwo", zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Wojciechem Białożytem z audycji "Co was kręci" .
Zobacz także serwis specjalny: II wojna światowa <<<
(kd/ag)