Z badań przeprowadzonych w tym roku wśród mieszkańców osiedli Poznania i Gdyni wyłania się idea domu, jako "podstawowego projektu biograficznego" i wskaźnika dorosłości. Dr Schmidt dodaje, że nie jest to pragnienie nowe. Bardzo wyraźnie widać je także w badaniach z czasu PRL, gdy kryło się w marzeniu, by "pójść na swoje".
W przeciwieństwie jednak do wieku minionego urbanistyka dzisiejszych miast ignoruje najbliższe otoczenie naszych mieszkań. - Deweloper dba o swoją działkę i jej ogrodzenie, a gdy człowiek wychodzi z mieszkania czuje się porzucony przez państwo i miasto. Najbardziej w polityce mieszkaniowej brakuje tworzenia środowiska - uważa prof. Magdalena Staniszkis. Może to być jeden z powodów, dla których - jak sugeruje Agnieszka Jacobson-Cielecka - coraz więcej osób rezygnuje z posiadania samodzielnego mieszkania, na rzecz budowania wspólnoty osób niespokrewnionych.
Kiedy sklepik na rogu może zdziałać więcej niż dom kultury, jaki przepis z czasu II Rzeczpospolitej warto przywrócić i czego wzajemnie zazdroszczą sobie mieszkańcy nowoczesnych osiedli i tych z wielkiej płyty? O tym także w Dwójkowej dyskusji.
***
Tytuł audycji: Notatnik Dwójki
Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk
Goście: prof. Magdalena Staniszkis (architekt, urbanista), Agnieszka Jacobson-Cielecka (krytyk dizajnu, publicystka), dr Filip Schmidt (socjolog, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 13.10.2015
Godzina emisji: 13.00
asz/bch