"Zakładam największe w Europie wydawnictwo muzyczne"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 12:00
Te słowa usłyszał zaraz po wojnie od Tadeusza Ochlewskiego Jerzy Waldorff. – Pomyślałem: zwariował człowiek. Ale po 2-3 miesiącach Polskie Wydawnictwo Muzyczne już było.
Audio
  • 70-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (Notatnik Dwójki)
PWM zgromadziło w przeciągu 70 lat olbrzymi dorobek: od partytur kompozytorów dawnych i współczesnych, po ważne pozycje leksykograficzne, książkowe na temat historii i teorii muzyki, audiobooki, publikacje pedagogiczne
PWM zgromadziło w przeciągu 70 lat olbrzymi dorobek: od partytur kompozytorów dawnych i współczesnych, po ważne pozycje leksykograficzne, książkowe na temat historii i teorii muzyki, audiobooki, publikacje pedagogiczneFoto: Sodanie Chea/flickr/CC BY 2.0

Mimo zmian ustrojowych i różnych problemów PWM przetrwało od 1945 roku. Daniel Cichy, jego dzisiejszy Redaktor Naczelny, podkreślał w Dwójce, że miejsce to jest czymś więcej niż wydawnictwem. - To przed wszystkim ludzie i środowisko artystyczne, przestrzeń, gdzie dyskutuje się o muzyce na różnych poziomach: artystycznym, edukacyjnym, naukowych – mówił.

Na czym polega, wzorcowa według Daniela Cichego, koncepcja edytorstwa integralnego? Dlaczego Tadeusz Ochlewski, pierwszy dyrektor PWM, kazał muzykom jeździć dorożką po krakowskim rynku? I jak wspominają PWM i jego twórców Jerzy Waldorff czy prof. Mieczysław Tomaszewski?

Zobacz także
Henryk Mikołaj Górecki 1200.jpg
Premiera oratorium Góreckiego na 70-lecie PWM

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Daniel Cichy (Redaktor Naczelny PWM), Andrzej Kosowski (były Redaktor Naczelny PWM)

Data emisji: 3.11.2015

Godzina emisji: 13.00

Z nagrań archiwalnych usłyszeliśmy wspomnienia Jerzego Waldorffa, Leszka Polony i Mieczysława Tomaszewskiego.

jp/bch

Czytaj także

Stefan Rachoń - legendarny dyrygent Orkiestry Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 13:00
- On miał absolutny słuch i grał jak anioł, a serdeczność ludzka kipiała z niego - mówi o Stefanie Rachoniu Irena Santor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy muzyka potrzebuje w Polsce pałaców?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 12:00
- Gmach nowej sali koncertowej znakomicie sprawdza się w ulotce wyborczej. Ale nam potrzebna jest raczej edukacja i oddolne inicjatywy - ocenił pisarz Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń