Nowy tyski dom orkiestry AUKSO

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 13:33
Zapraszamy do Tychów, gdzie spotkamy się z członkami orkiestry AUKSO oraz z jej szefem i dyrygentem Markiem Mosiem.
Fragment plakatu reklamującego najbliższe koncerty w tyskiej Mediatece
Fragment plakatu reklamującego najbliższe koncerty w tyskiej MediateceFoto: materiały prasowe

Orkiestra AUKSO przygotowuje się do rozpoczęcia pierwszego sezonu koncertów w swojej nowej siedzibie w Tychach. Tamtejsza Mediateka stała się bowiem nowym domem dla muzyków, którzy od niemal 20 lat nie mieli własnego, stałego miejsca pracy.


Zobacz także
Penderecki 1200 PAP.jpg
"Aukso plays Penderecki". Transmisja z Tychów!

AUKSO (z gr. wzrastanie) została powołana przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą. Repertuar zespołu rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Orkiestra nagrywa też muzykę filmową i ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych, a szczególnie interesująca jest dla nich strefa pogranicza: łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną, rockiem, elementami elektroniki czy... współpraca z DJ-ami. AUKSO regularnie koncertuje w Europie, Azji i Ameryce Południowej.

Jak artyści czują się w swoim nowym tyskim domu? Czy orkiestra może być rodziną, a dyrygent - ojcem? Jak wygląda praca nad tak różnorodnym repertuarem? Do tyskiej Mediateki wybrała się Hanna Szczęśniak, która nowej siedzibie przyglądała się wraz z członkami orkiestry AUKSO i jej szefem i dyrygentem Markiem Mosiem.

***

Na "Notatnik Dwójki" zapraszamy w czwartek (31.03) w godz. 13.00-13.30.

jp/bch

Zobacz więcej na temat: Aukso MUZYKA orkiestra Tychy
Czytaj także

"Pomysł Holsta jest wyjątkowy. To wielkie puzzle słowa i muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 10:00
Przy okazji kolejnego koncertu 20. Festiwalu Beethovenowskiego - w którego programie znalazły się dwie znakomite jednoaktówki: "Jeźdźcy ku morzu" Ralpha V. Williamsa oraz "Oberża pod dzikiem" Gustava Holsta - rozmawialiśmy z dyrygentem Łukaszem Borowiczem oraz solistami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Penderecki: Pasję napisałem na skrawku stołu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 13:00
- Chciałem pokazać żonie, na co mnie stać, że potrafię skomponować coś, czego nikt inny napisać nie potrafił - zdradził kulisy powstania przełomowej "Pasji według św. Łukasza" Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń