– Pracowaliśmy z wielkim entuzjazmem, bo to było nowym zadaniem dla nas i przede wszystkim czuliśmy to oczekiwanie słuchaczy. Tu muszę wspomnieć o Krystynie Nawojskiej-Hofman, z którą prowadziłam audycje muzyczne. Razem musiałyśmy układać programy naszych koncertów. Mimo że nie mieliśmy takich możliwości jak inne radiofonie, zawsze znajdowaliśmy jakiś pomysł, żeby to było atrakcyjne też dla słuchaczy w Europie – wspominała Elżbieta Markowska między innymi współpracę z Europejską Unią Radiową, do której polskie radiofonie weszły w 1993 roku.
– Warto powiedzieć o tym, jakich mieliśmy słuchaczy, na przykład Julia Hartwig czy Henryk Mikołaj Górecki, który czasem odzywał się w audycjach na żywo, tych z udziałem słuchaczy. Nie wspomnę o dziennikarzach i muzykach. Z drugiej strony byli słuchacze bez żadnego przygotowania, bez odpowiedniej erudycji, żeby programu słuchać, a jednak słuchali. Zaważyły tu potrzeby obcowania z kulturą, kontaktu z pięknem, muzyką, słowem, literaturą – podkreślała Elżbieta Markowska.
Była dyrektor radiowej Dwójki zaznaczyła podczas rozmowy również to, jak ważni dla radia byli ludzie. – Lawirowanie między tymi bardzo różnymi oczekiwaniami słuchaczy było bardzo trudne, ale myślę, że udawało się to pogodzić. We wszystkich momentach niebezpiecznych to słuchacze się za nami wstawiali i zawsze walczyli o ten program. Bo najważniejszy jest słuchacz i my mamy mu służyć.
Elżbieta Markowska pracę w Polskim Radiu podjęła w 1970 roku. W latach 1991-1995 pełniła funkcję dyrektora Programu II. Stworzyła wówczas nową formułę tej anteny (muzyka poważna, literatura, informacja i publicystyka kulturalna). Do kierowania radiową Dwójką wróciła raz jeszcze: od sierpnia 1999 do początku 2007 r.
Elżbieta Markowska jest autorką wielu audycji muzycznych i publicystycznych, wywiadów z wybitnymi polskimi kompozytorami i muzykami (Lutosławskim, Pendereckim, Góreckim, Meyerem, Szymańskim, Mycielskim, Kisielewskim, Andrzej Panufnikiem i z innymi). Współtworzyła – wraz z Michałem Bristigerem i Grzegorzem Michalskim – koncepcję programową Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia ("Szymanowski i jego Europa" 1977, "Mieczysław Karłowicz - pokrewieństwa z wyboru" 1998, "Chopin 1999 - źródła i konteksty", "Bach tysiąclecia" 2000, "Witold Lutosławski" 2001).
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą poprowadziła Anna Skulska.