Kup sobie Boga...

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 16:20
Współczesny człowiek Zachodu jest turystą duchowym i klientem rynku wiary. Można sobie wybrać już nawet nie religię jako system wierzeń, lecz wręcz poszczególne elementy. Z drugiej strony - podkreśla prof. Zbigniew Mikołejko - maleje znaczenie wspólnoty.
Audio
Fragment okładki książki Erica Weinera Poznam sympatycznego Boga. Moje flirty z istotami wyższymi, Carta Blanca.
Fragment okładki książki Erica Weinera "Poznam sympatycznego Boga. Moje flirty z istotami wyższymi", Carta Blanca.Foto: mat. prasowe

- Nazywa się to "prywatyzacją religii" - mówił w Dwójce prof. Zbigniew Mikołejko. - Człowiek wchodzi w religię dla partykularnej, egoistycznej praktyki duchowej.

Poszukuje się zachwytu, uniesienia i przyjemności. Nikt z ludzi Zachodu nie poszukuje boga, przed którego potęgą by drżał, którego gniewu by się bał. W poszukiwaniach celują Amerykanie: wedle gościa Dwójki w ciągu życia 30% z nich zmieni swoją religię, przy czym większość uczyni to kilka razy. Dla tego społeczeństwa religia jest kwestią wyboru

Inne podejście do sprawy reprezentuje wciąż Europa, w tym Polska. Tu religia jest sprawą całego życia: człowiek urodził się w wierze, w pewnej przestrzeni duchowej i w tym trwa. Zmiana jest kontestacją, która spotyka się często z brutalnymi reakcjami. Religia w Europie jest fundamentem tożsamości kulturowej, a często narodowej - widać to szczególnie w Rosji, w której prawosławie wyznaje de facto 15% ludzi, a za prawosławnych ma się 80%.

W ten nurt poszukiwań wpisuje się zabawna i mądra książka Erica Weinera "Poznam sympatycznego boga". Notatki na jej marginesach napisali Michał Montowski i prof. Zbigniew Mikołejko.

Czytaj także

Co zrobić z diabłem po śmierci Boga?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 09:31
- Wątek faustowski to jeden z najważniejszych nurtów europejskiej kultury – zaznaczył prof. Zbigniew Mikołejko. - Początków można się doszukiwać w średniowiecznej historii o Teofilu, potem mamy Marlowe'a, Goethego, Manna. Istnieją też Faustowie ukryci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez zwątpienia nie ma wiary

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 11:07
- Jan Paweł II mówił, że składnikiem ludzkiej kondycji, także kondycji wiary, jest niepewność – przypominał w Dwójce prof. Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń