Wspomnienie o Marku Skwarnickim: nie tylko redaktor papieża

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 17:00
12 marca zmarł w Krakowie Marek Skwarnicki - poeta, prozaik, tłumacz, publicysta, wieloletni redaktor "Tygodnika Powszechnego" i miesięcznika "Znak".
Audio
  • Wspomnienie o Marku Skwarnickim (Notatnik Dwójki/Dwójka)
Marek Skwarnicki
Marek SkwarnickiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Ten ceniony literat i dziennikarz pełnił między innymi funkcje wiceprezesa Międzynarodowego Ruchu Intelektualistów Katolickich "Pax Romana", a także członka Papieskiej Rady ds. Świeckich w Watykanie. Był przyjacielem papieża Jana Pawła II i świadkiem jego pielgrzymek.

Wielu Polaków pamięta go przede wszystkim właśnie jako osobistego poetyckiego doradcę i redaktora literackich dzieł papieża. Innym w pamięć zapadła przede wszystkim jego działalność dziennikarska, zwłaszcza felietony publikowane pod pseudonimem Spodek w "Tygodniku Powszechnym". - To były małe prozy poetyckie - zgadzają się poeta Wojciech Bonowicz i, nieżyjący już, wieloletni prezes Wydawnictwa "Znak" Jacek Woźniakowski. - Świetnie wchodził w rolę osoby prostej, która w najzwyklejszych życiowych doświadczeniach odkrywa najgłębsze prawdy.

To - przekonanie, że "w ludowej religijności można odnaleźć więcej prawdy niż w Madonnach Rafaela i Botticellego" - łączyło Marka Skwarnickiego z Czesławem Miłoszem. Poetów powiązała zresztą ostatecznego wieloletnia przyjaźń, przypieczętowana ręcznie sporządzonym i Skwarnickiemu dedykowanym wyborem wierszy noblisty.

Rozmówcy Moniki Pilch - a znalazły się wśród nich także Halina Bortnowska i Julia Hartwig - kładli zresztą nacisk nie na dziennikarską czy prozatroską działalność Skawrnickiego, lecz na wagę jego dorobku poetyckiego, naznaczonego "elementarnym zadziwieniem faktem istnienia".

Więcej, między innymi o "kompleksie partyzanta" oraz związkach poety i dziennikarza z Janem Pawłem II, w nagraniu "Notatnika Dwójki".

Czytaj także

Gawęda Jerzego Turowicza w setną rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 13:00
Przez ponad pół wieku kierował "Tygodnikiem Powszechnym". Dla wielu był autorytetem, dla niektórych również politykiem. W cyklu "Głosy z Przeszłości" przypominamy historię życia słynnego redaktora, opowiedzianą jego słowami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turowicz. Anioł z uśmiechem sprytnego lisa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 17:00
Mija setna rocznica urodzin redaktora "Tygodnika Powszechnego". To był człowiek niezwykle serdeczny, a jednocześnie zdolny do podejmowania właściwych, ale wymagających szalonej odwagi decyzji. Miłosz mówił, że jest jednocześnie dobry jak anioł i przebiegły jak lis.
rozwiń zwiń