Olga Tokarczuk tytuł doktora honoris causa Sorbony odebrała we wtorek 25 marca 2025 roku na paryskiej uczelni, w towarzystwie siedmiorga innych laureatów reprezentujących zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne, pochodzących z różnych kontynentów.
01:24 _PR2 (mp3) 2025_03_26-07-01-08.mp3 Relacja Stefana Foltzera z wręczenia tytułu doktora honoris causa Sorbony (Dwójka)
Honoris causa za "uczciwość, solidarność, humanizm"
Ubrani w żółte togi akademickie honorowi doktorowie odebrali tytuły z rąk przewodniczącej Sorbony. "Dołączacie do społeczności akademickiej Uniwersytetu Sorbona, ponieważ uosabiacie otwartość na świat, uczciwość, solidarność, humanizm, różnorodność, szacunek dla życia, a także wolność opinii i wypowiedzi" – mówiła Nathalie Drach-Temam, podkreślając, że to wartości, które są zagrożone w dzisiejszym świecie.
Czytaj też:
Laudację na cześć polskiej pisarki wygłosiła profesor Małgorzata Smorąg-Goldberg, mówiąc, że jednym z kluczy do rozumienia twórczości Olgi Tokarczuk są jej różnorodne korzenie, pisarstwo Olgi Tokarczuk jest zaś gestem polegającym na "otwarciu, połączeniu, sprawieniu, że świat zabrzmi w swej zmiennej złożoności" – podsumowała badaczka.
Platońska kraina Metaksy
Polska noblistka w przemówieniu podkreśliła, że "pochodzi z Krainy Metaksy" (od greckiego słowa "pomiędzy" – przyp. red.) opisywanej przez Platona. Jest to przestrzeń, gdzie "biją źródła mitu, rodzą się opowieści. Tu mieszkają postaci z mitów, baśni i ballad. To świat sztuki i literatury" – powiedziała pisarka.
Jednocześnie ostrzegła, iż "znaleźliśmy się w bardzo niepewnym, może nawet niebezpiecznym okresie historii świata. Stary porządek polityczny wydaje się rozsypywać w pył, podczas gdy nowy, powstający na naszych oczach, nabiera niepokojących kształtów". W wojnie o przywództwo nad światem "informacja wykorzystywana jest jako broń, za pomocą której można wprowadzić w błąd, manipulować, oszukać, zwieść, w końcu zabić". Przekonywała, że w tej "rzeczywistości wszechobecnego kłamstwa" trzeba dbać o niezatracanie "rzeczywistych konturów naszego świata", "zwłaszcza w sytuacji, gdy napierają na nas hordy fałszerzy (...), zdolnych uczynić z czarnego białe, i odwrotnie".
Polska noblistka wśród zasłużonych
Wyróżnienia powędrowały również do nigeryjskiej pisarki Chimamandy Ngozi Adichie, szefa Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu Jamesa Fergusona Skea, brytyjskiej neurobiolożki Giovanny Mallucci i kongijskiego mikrobiologa, jednego z odkrywców wirusa Ebola, Jean-Jacquesa Muyembe, filologa i badacza myśli Arystotelesa, profesora Uniwersytetu w Monachium (LMU) Olivera Primavesiego, kanadyjskiego specjalisty z dziedziny neuronauki Remiego Quiriona oraz ukraińskiej matematyczki Maryny Wiazowskiej.
***
IAR/am/kor