Olga Tokarczuk doktorem honoris causa Sorbony

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2025 09:09
Noblistka Olga Tokarczuk została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Sorbony. To pierwsza polska pisarka, wyróżniona przez prestiżową paryską uczelnię. Tokarczuk podczas ceremonii powiedziała, że traktuje ten tytuł jako uznanie jej literackiej wizji świata "bez granic, paszportów i języków".
Noblistka Olga Tokarczuk została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Sorbony
Noblistka Olga Tokarczuk została uhonorowana tytułem doktora honoris causa SorbonyFoto: Jana Karpienko / Fundacja Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk tytuł doktora honoris causa Sorbony odebrała we wtorek 25 marca 2025 roku na paryskiej uczelni, w towarzystwie siedmiorga innych laureatów reprezentujących zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne, pochodzących z różnych kontynentów.


Posłuchaj
01:24 _PR2 (mp3) 2025_03_26-07-01-08.mp3 Relacja Stefana Foltzera z wręczenia tytułu doktora honoris causa Sorbony (Dwójka)

 

Honoris causa za "uczciwość, solidarność, humanizm"

Ubrani w żółte togi akademickie honorowi doktorowie odebrali tytuły z rąk przewodniczącej Sorbony. "Dołączacie do społeczności akademickiej Uniwersytetu Sorbona, ponieważ uosabiacie otwartość na świat, uczciwość, solidarność, humanizm, różnorodność, szacunek dla życia, a także wolność opinii i wypowiedzi" – mówiła Nathalie Drach-Temam, podkreślając, że to wartości, które są zagrożone w dzisiejszym świecie.

Czytaj też:

Laudację na cześć polskiej pisarki wygłosiła profesor Małgorzata Smorąg-Goldberg, mówiąc, że jednym z kluczy do rozumienia twórczości Olgi Tokarczuk są jej różnorodne korzenie, pisarstwo Olgi Tokarczuk jest zaś gestem polegającym na "otwarciu, połączeniu, sprawieniu, że świat zabrzmi w swej zmiennej złożoności" – podsumowała badaczka.

Platońska kraina Metaksy

Polska noblistka w przemówieniu podkreśliła, że "pochodzi z Krainy Metaksy" (od greckiego słowa "pomiędzy" – przyp. red.) opisywanej przez Platona. Jest to przestrzeń, gdzie "biją źródła mitu, rodzą się opowieści. Tu mieszkają postaci z mitów, baśni i ballad. To świat sztuki i literatury" – powiedziała pisarka.

Jednocześnie ostrzegła, iż "znaleźliśmy się w bardzo niepewnym, może nawet niebezpiecznym okresie historii świata. Stary porządek polityczny wydaje się rozsypywać w pył, podczas gdy nowy, powstający na naszych oczach, nabiera niepokojących kształtów". W wojnie o przywództwo nad światem "informacja wykorzystywana jest jako broń, za pomocą której można wprowadzić w błąd, manipulować, oszukać, zwieść, w końcu zabić". Przekonywała, że w tej "rzeczywistości wszechobecnego kłamstwa" trzeba dbać o niezatracanie "rzeczywistych konturów naszego świata", "zwłaszcza w sytuacji, gdy napierają na nas hordy fałszerzy (...), zdolnych uczynić z czarnego białe, i odwrotnie".

Polska noblistka wśród zasłużonych

Wyróżnienia powędrowały również do nigeryjskiej pisarki Chimamandy Ngozi Adichie, szefa Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu Jamesa Fergusona Skea, brytyjskiej neurobiolożki Giovanny Mallucci i kongijskiego mikrobiologa, jednego z odkrywców wirusa Ebola, Jean-Jacquesa Muyembe, filologa i badacza myśli Arystotelesa, profesora Uniwersytetu w Monachium (LMU) Olivera Primavesiego, kanadyjskiego specjalisty z dziedziny neuronauki Remiego Quiriona oraz ukraińskiej matematyczki Maryny Wiazowskiej.

***

IAR/am/kor

Czytaj także

Prezydencja Polski w UE z perspektywy Instytutu Adama Mickiewicza. "Stawiamy na budowanie sojuszy"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 10:15
- Nasz program przewiduje obecność w dwudziestu europejskich stolicach. Z mojej perspektywy widzę tę prezydencję jako początek bardzo ważnej drogi, którą polska kultura rozpoczyna po to, żeby umacniać międzynarodowe więzi. Bardzo mocno stawiamy na budowanie sojuszy, bo dzisiaj jest to niezwykle ważne - mówiła w Dwójce przed rozpoczynającą się 1 stycznia prezydencją Polski w Radzie UE Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń