Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Małgorzata Omilanowska i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej podpisali w sobotę (17.05) list intencyjny dotyczący współpracy i umowy o wymianie dzieł na podstawie długoterminowego depozytu.
>>> Posłuchaj: Królewska wymiana między Krakowem a Warszawą. Małgorzata Nieciecka-Mac w rozmowie z Jarosławem Trybusiem
"Królewska wymiana" - początek długoterminowej współpracy
Profesor Omilanowska wyraziła przekonanie, że podpisanie listu intencyjnego i umowy o wymianie jest otwarciem długiej współpracy. - Zdaliśmy sobie sprawę, że w Zamku Królewskim w Warszawie są przedmioty, które należą do wawelskiego zamku, bądź powinny należeć, i odwrotnie. Na Wawelu od lat są dzieła sztuki, które tak naprawdę dużo lepiej poczują się we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie, bo stąd pochodzą - oznajmiła.
Wielkie dzieła wracają na swoje miejsca
Wyjaśniła także, że dzięki współpracy do Zamku Królewskiego powróciło już popiersie króla Jana III, wyrzeźbione specjalnie dla zamku w 1777 roku przez Giacomo Monaldiego, nadwornego rzeźbiarza Stanisława Augusta, oraz tapiseria przedstawiająca bitwę Aleksandra Wielkiego.
- Odesłaliśmy na Wawel ostatni brakujący arras pochodzący ze słynnej kolekcji Zygmunta Augusta, który "zaplątał się" w Rosji i nie wrócił do Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Został ofiarowany przez Leonida Breżniewa Edwardowi Gierkowi (…) dla Zamku Królewskiego - powiedziała.
Profesor Betlej zapowiedział, że współpraca nie będzie ograniczała się tylko do wymiany obiektów. - Chcemy współpracować, wspólnie budować i w ten sposób rozwijać nasze kolekcje - zaznaczył.
Czytaj także:
Popiersie króla Jana III
Obie instytucje przewidują przeprowadzenie badań naukowych i proweniencyjnych, jednocześnie udostępniając dzieła szerokiej publiczności.
W materiale informacyjnym Zamek Królewski przekazał, że popiersie króla Jana III, które przyjechało z Wawelu, jest jednym z czterech rzeźbiarskich portretów zamówionych u Monaldiego przez Stanisława Augusta do nowo urządzanej Sali Audiencjonalnej Starej w Zamku Królewskim w Warszawie. Wszystkie miały przedstawiać władców europejskich, których polski monarcha szczególnie cenił za cechy charakteru, sposób sprawowania rządów i osiągnięcia polityczne lub militarne.
Wawelska tapiseria
Poza popiersiem z zamku na Wawelu przyjechała wawelska tapiseria, arcydzieło utkane z wełny i jedwabiu w brukselskim warsztacie w połowie XVII wieku. - Ten wspaniały gobelin przedstawia bitwę pod Arbelą, decydujące starcie między wojskami macedońskimi Aleksandra Wielkiego a armią króla Dariusza III - poinformował Zamek Królewski w Warszawie.
Wraz z arrasem "Upadek moralny ludzkości przed potopem" z Warszawy na Wawel wyruszył zespół sześciu znakomitych popiersi autorstwa Alessandra Rondoniego. Rzeźby przedstawiają znamienitych rzymskich władców takich jak Oktawian August, Hadrian, Marek Aureliusz i Septymiusz Sewer. Uzupełnią one największą w Polsce kolekcją popiersi cesarzy rzymskich, która znajduje się na zamku w Krakowie.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Jakub Jamrozek
Gość: Jarosław Trybuś (wicedyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)
Data emisji: 20.05.2025
Godz. emisji: 8.30
IAR/PAP/Zamek Królewski na Wawelu/Zamek Królewski w Warszawie/zuzannachowaniec/pg/k