Van Cliburn - Amerykanin zwycięża w Moskwie!

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 23:00
Jako nastolatek wystąpił w domu Steinwayów - znanych producentów fortepianów. - Po recitalu pani domu powiedziała mi: dajemy ci małego koncertowego Steinwaya - wspominał swoje początki wybitny amerykański pianista.
Audio
  • Amerykańskiego pianistę, Vana Cliburna, i jego ostatnią podróż do ukochanej Rosji wspominają Agata Kwiecińska i Aleksander Laskowski (Dwójka)
Aleksander Laskowski i Van Cliburn
Aleksander Laskowski i Van Cliburn

- W bezpośrednim kontakcie z Van Cliburnem wyczuwało się głęboką wiarę... Nie tylko w sensie religijnym. On wierzył również w muzykę, a roztaczana przez niego aura religijnej czci udzielała się także słuchaczom - opowiadał współprowadzący Dwójkową audycję Aleksander Laskowski. Z kolei Agata Kwiecińska przypominała, że kariera Vana Cliburna nie trwała długo. - Koncertował do roku 1978, a potem zamilkł na całe 9 lat. Później powrócił do występów, ale one miały już inny wymiar... Na przykład polityczny - mówiła, podając przykład koncertu, który Van Cliburn dał, zaraz po dziewięcioletniej przerwie, w Białym Domu. 

Van Cliburn, legendarny zwycięzca I Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1958 roku po raz ostatni odwiedził Rosję niespełna dwa lata temu, był honorowym gościem 14. edycji konkursu. Warto podkreślić, że zwycięstwo młodego Amerykanina na konkursie organizowanym przez Związek Radziecki w czasie Zimnej Wojny było wielką sensacją - artystyczną i polityczną. Wryło się także bardzo mocno w pamięć Rosjan, którzy do dziś wspominają uroczego, 23-letniego młodzieńca, który porwał publiczność interpretacjami wielkich rosyjskich koncertów: I Koncertu b-moll Czajkowskiego i III Koncertu d-moll Rachmaninowa.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, w której m.in. fragmentów nigdy dotąd w Polsce nieprzedstawianych nagrań z konferencji prasowej z udziałem pianisty.

Zobacz więcej na temat: Moskwa MUZYKA Rosja USA
Czytaj także

Raoul Wallenberg - bohater bez grobu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 06:00
Uratował tysiące węgierskich Żydów. Po tym jak został aresztowany przez NKWD wszelki ślad po nim zaginął. Strona rosyjska nigdy nie przedstawiła świadectwa zgonu ani nie wydała jego zwłok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lista Ławrowa w odwecie za akt Magnickiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 13:13
Rosyjskie MSZ zwiększyło z 11 do 71 liczbę obywateli Stanów Zjednoczonych, którym zakazano wjazdu do Rosji w odwecie za uchwalenie przez Kongres USA ustawy Magnickiego - informuje dziennik "Wiedomosti".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strasburg: zbadamy zakaz adopcji rosyjskich sierot

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 08:14
Obrońcy praw człowieka twierdzą, że dokument powstał na zamówienie polityczne i jest odpowiedzią Moskwy na amerykańską ustawę o sankcjach wizowych dla rosyjskich urzędników.
rozwiń zwiń