- Śpiew arabski jest, moim zdaniem, najbardziej wyrafinowana sztuką wokalną współczesnego świata, a recytacja Koranu - bo tak określają gatunek muzyczny - jest oczkiem w głowie możnych i ubogich muzułmańskiego świata. Pamiętać należy, że świat ów jest niezwykle podzielony; religijnie i politycznie. O rząd dusz większości sunnickiej zabiegają Saudyjczycy, wyznawcy stosunkowo młodej, bo zaledwie XIX-wiecznej teologicznej szkoły wahabickiej. Owe zabiegi polegają m.in. na przeniesieniu muzycznego wzorca saudyjskiego do krajów jego misyjnej i politycznej ekspansji, skutkuje to zamieraniem miejscowych rytów muzycznych - mówił w audycji Adam Strug.
Co powinno zachwycić słuchacza w śpiewie arabskim? Strojenie - czyli skala wcześniejsza niż powszechnie używana na zachodzie skala dur i mol. Maestria wokalna – pozwalająca swobodnie się w nich poruszać. Genialna pamięć muzyczna, barwa i liryka miłosna.
Posłuchaliśmy w audycji sur recytowanych m.in. przez muezzinów wykonujących adhan – wezwania wyznawców islamu do modlitwy. Przeanalizowaliśmy także współczesną sztukę recytacji koranicznych i zwrócilismy uwagę na genezę jej niezwykłego kunsztu.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Adam Strug
Data emisji: 27.08.2020
Godzina emisji: 15.15
gs