Urszula Honek: Nagroda Bookera potrafi zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 19:06
- Książka ukazała się w bardzo małym wydawnictwie angielskim MTO Press. To jest ich pierwsza publikacja, więc myślę, że nikt się tego nie spodziewał - mówiła w Dwójce pisarka i poetka Urszula Honek. Jej tom opowiadań "Białe noce" ("White Nights") znalazła się na długiej liście tegorocznej Nagrody Bookera.
Urszula Honek
Urszula HonekFoto: materiały prom./Festiwal Conrada
  • Urszula Honek - pisarka i poetka - znalazła się na długiej liście tegorocznej literackiej Międzynarodowej Nagrody Bookera.
  • Jurorzy zauważyli jej prozatorski debiut - zbiór opowiadań pt. "Białe noce" w tłumaczeniu Kate Webster.
  • Wcześniej pisarka opublikowała trzy książki poetyckie: "Sporysz", "Pod wezwaniem" i "Zimowanie".

Zbiór opowiadań Urszuli Honek pt. "Białe noce" (White Nights) znalazł się na opublikowanej przez Fundację Booker Prize liście trzynastu książek nominowanych do tego prestiżowego wyróżnienia. Autorką tłumaczenia jest Kate Webster.

- Ta informacja przyszła do mnie kilka dni wcześniej, natomiast oczywiście musiałam zachować poufność i tajemnicę i nikomu o tym nie mogłam mówić, więc miałam trochę tych dni, żeby to sobie jakoś ułożyć w głowie i przeżywać. Ale przyznam, że te emocje tak naprawdę przyszły wczoraj, bo to wszystko stało się takie naoczne - mówiła Urszula Honek.

Małe wydawnictwo dostrzeżone

"Białe noce" to debiut prozatorski Urszuli Honek. Wcześniej pisarka opublikowała trzy książki poetyckie: "Sporysz" (2015), "Pod wezwaniem" (2018) i "Zimowanie" (2022). Nominacja była zaskoczeniem zarówno dla debiutującej autorki, jak i wydawnictwa, które wydało zbiór pt. "White Nights" za granicą.

- Książka ukazała się w bardzo małym wydawnictwie angielskim MTO Press, to jest ich pierwsza publikacja, więc myślę, że nikt się tego nie spodziewał. Natomiast rzeczywiście Nagroda Bookera potrafi zaskoczyć - mówiła Urszula Honek. - Tak naprawdę w tym wszystkim chodzi o literaturę. My nie mamy już dużej promocji, nie mamy dużej dystrybucji i mimo wszystko ta książka została po prostu przeczytana. Ja pomyślałam, że to jest bardzo dobry znak, że czyta się książki ze wszystkich oficyn - takich, które są bardzo znaczące, zamożne, ale też małych, niszowych - dodała.

"Białe noce" - sukcesy

"Białe noce" otrzymały już Nagrodę im. Kościelskich i Nagrodę Conrada. Były też nominowane do międzynarodowej nagrody Grand Continent 2022, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Paszportu "Polityki".

Urszula Honek pochodzi z Racławic koło Gorlic. Pisze o Beskidzie Niskim, który stanowi też miejsce akcji "Białych nocy".


Posłuchaj
14:05 Dwojka_Wybieram_Dwojke_2024_03_12-16-31-34.mp3 Urszula Honek nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera (Wybieram Dwójkę)

 

Nagroda Bookera - laureaci

Nagroda Bookera uznawana jest za najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii. Przyznawana za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku. Pierwsza nagroda została przyznana w 1969. Dotychczas wyróżniono m.in. Williama Goldinga ("Rytuały morza"), Salmana Rushdiego ("Dzieci północy"), Petera Careya ("Oskar i Lucynda") czy Richarda Flanagana ("Ścieżki północy").

W roku 2005 ustanowiono osobną nagrodę - The International Booker Prize - przeznaczoną dla autorów książek przetłumaczonych na język angielski. Pierwszym laureatem był albański pisarz Ismail Kadare, a w 2018 roku nagrodę otrzymała Olga Tokarczuk za książkę "Bieguni".

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Urszula Honek (pisarka i poetka)

Data emisji: 12.03.2024

Godzina emisji: 16.30

mgc/wmkor

Czytaj także

Cezary Harasimowicz: Regina Salomea Pilsztynowa to pierwowzór bizneswoman

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 19:00
Regina Salomea Pilsztynowa - choć nie miała formalnego wykształcenia - uważana jest za pierwszą polską lekarkę. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman (...), była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, pisarz, autor opartej na faktach powieści "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Nowosielski w Zachęcie. Kurator: on "wyszedł" z ikony

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 11:59
- Jerzy Nowosielski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podróżował z ojcem po Wołyniu, był też we Lwowie i w tamtejszym muzeum zobaczył ikony. Były dla niego absolutnym objawieniem, wartością tak silną, że wracał do nich przez całą swoją twórczość - mówiła w Dwójce Anna Budzałek, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie poświęconej dziełom Jerzego Nowosielskiego.
rozwiń zwiń