Boy-Żeleński jako książę. Autorka biografii: zależało mi, żeby pokazać człowieka wpływowego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 17:24
- Jego księstwem był bardzo duży i wysokonakładowy tytuł, właściwie najważniejszy tygodnik literacki dwudziestolecia międzywojennego, czyli "Wiadomości Literackie". Miał tam rzesze oddanych czytelników, którym zwierzał się, prosił ich o pomoc, a także skarżył im się - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
Tadeusz Boy-Żeleński, któremu poświęcona jest książka pt. Książę, był jedną z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego
Tadeusz Boy-Żeleński, któremu poświęcona jest książka pt. "Książę", był jedną z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennegoFoto: PAP/CAF-ARCHIWUM

Monika Śliwińska odkrywa w swojej książce nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiegojednej z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wybitnego krytyka literackiego i teatralnego, tłumacza, wydawcy, poety, pisarza, satyryka, eseisty i działacza społecznego.


Posłuchaj
12:45 Wybieram Dwójkę śliwińska 17.10.2024.mp3 Rozmowa z Moniką Śliwińską, autorką książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego" (Wybieram Dwójkę)

W kontrze do "Beniaminka" Irzykowskiego

Biografia ta nosi tytuł "Książę". - Przede wszystkim szukałam jakiejś przeciwwagi do "Beniaminka" Karola Irzykowskiego. Przypomnę, to był taki pamflet na Boya z 1933 roku, który napsuł mu bardzo dużo krwi. To jest celne określenie, ale oczywiście o pejoratywnym znaczeniu. A mnie zależało na tym, żeby pokazać człowieka wpływowego, którego księstwo jest tutaj bardzo wyraźnie widoczne - podkreśliła autorka.

Boy, który wyprzedzał swoje czasy

Z lektury dowiadujemy się m.in. o prowadzonych przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego kampaniach publicystycznych o prawa kobiet (stworzył hasło: "Piekło kobiet"), świadome macierzyństwo czy rozdział Kościoła od państwa. Działalność ta przysporzyła mu wrogów na wielu stronach sceny politycznej.

Czytaj także:

- Mamy w tej książce wiele twarzy Boya i chyba trochę z goryczą mogę powiedzieć, że po stu latach od czasu, gdy rozpoczynał swoje ogromne kampanie publicystyczne, społeczne, on dopiero teraz jest aktualny. To pokazuje, na ile wcześniej był prekursorski - zauważyła Monika Śliwińska.

To właśnie Boyowi-Żeleńskiemu zawdzięczamy polskie wydania "Niebezpiecznych związków", "Dziejów Tristana i Izoldy" oraz cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". Prywatnie był melancholikiem i introwertykiem. W licznych romansach szukał przyjaźni i więzi intelektualnej. Taki związek stworzył z publicystką Ireną Krzywicką. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Monika Śliwińska (pisarka i redaktorka, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego")

Data emisji: 17.10.2024

Godz. emisji: 16.30

pg/am

Czytaj także

W cieniu Stalina. Broniewski, Tuwim, Gałczyński i Boy-Żeleński

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 11:39
- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pediatra, satyryk i tłumacz literatury francuskiej. Co wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 10:03
"Książę" to książka, w której Monika Śliwińska odkrywa nieznane fakty z życia jednej z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowego krytyka teatralnego i polemisty, inspirującego, a zarazem kontrowersyjnego. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. 
rozwiń zwiń