Śmierć najlepszej z przyjemności?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 14:57
Może następuje koniec pewnego świata. Może zamiast szelestu kartki wolimy mobilny ekran, a na nim – niekoniecznie historie z listy, która uchodziła przez lata za obowiązującą ludzi wykształconych. Może wolimy inne przyjemności.
Audio
  • Relacja z konferencji w Bibliotece Narodowej zatytułowanej "Gdzie jest czytelnik?"
Śmierć najlepszej z przyjemności?
Foto: Glow Images/East News

Wydaje się, że współczesność nie sprzyja czytelnictwu. Ale czy pesymistyczne wieści o śmierci książki są prawdziwe? W Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja, której uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie: "Gdzie jest czytelnik?”. Spotkanie zostało poświęcone sytuacji, w jakiej znalazła się prasa i książki w czasach gospodarki cyfrowej.
– Czytanie pozwala nam uczestniczyć w świecie w sposób pełny, bez strachu z ciekawością – mówił w rozmowie z Katarzyną Hagmajer-Kwiatek dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Jak podkreślał, czytelnik jest w każdym z nas, pytanie tylko, czy został włączony. A co z kryzysem czytelnictwa? Bez wątpienia jest, choć może w 2012 mniejszy niż był w 2008 czy 2010. – Czekamy na nowe badania – mówił Tomasz Makowski, przypominając, za Wisławą Szymborską, że czytanie to jedna z największych przyjemności danych człowiekowi...
W "Poranku Dwójki" o współczesnym czytelnictwie – m.in. o wpływie, jaki ma na niego kultura cyfrowa – opowiadał dr Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz, autor książki zatytułowanej właśnie "Gdzie jest czytelnik?”, a także Marcin Śnieć z Platformy Wydawnictw.

Czytaj także

To sprawa bardzo intymna, dlatego musimy o tym mówić

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 12:48
Czytanie i książki to temat wyjątkowo osobisty, ale musimy pokazywać, że czytamy - uważa Elżbieta Kalinowska, wicedyrektor Instytutu Książki. Jakie nietuzinkowe akcje promują czytelnictwo w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarto księgarnię, w której książki są za darmo

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 20:38
Pomysłodawcy - nauczyciele szkół średnich i wykładowcy na uniwersytetach - chcą w ten sposób zachęcić do czytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualny księgozbiór: Google porozumiał się z wydawcami

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 20:41
Koniec sporu o prawa w związku z pracami nad Google Books Library Project - inicjatywą, która ma stać się największą wirtualną biblioteką świata.
rozwiń zwiń