"Historie alternatywne". Jak zmieniano dzieje Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 10:30
– Alternatywne wersje polskiej historii paradoksalnie pokazują, że nie mogła ona potoczyć się inaczej – mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Audio
  • "Historie alternatywne". Jak zmieniano dzieje Polski (Poranek Dwójki)
Program 2 Polskiego Radia wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza w podróż po alternatywnych światach, ustrojach i galaktykach
Program 2 Polskiego Radia wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza w podróż po alternatywnych światach, ustrojach i galaktykachFoto: Remco Timmermans/flickr/cc

"Historie alternatywne" to wspólne przedsięwzięcie Dwójki i Muzeum Powstania Warszawskiego. Raz w miesiącu będziemy rozmawiać o polskiej fantastyce z jej autorami, krytykami, czytelnikami oraz z historykami. Przyjrzymy się alternatywnym historiom tworzonym przez takich pisarzy jak Łukasz Orbitowski czy Szczepan Twardoch.

Muzeum Powstania Warszawskiego wydaje się idealnym miejscem na takie rozważania. Często pyta się tam bowiem: "co by było, gdyby nie powstanie?". Dla dyrektora muzeum Jana Ołdakowskiego to doskonały punkt wyjścia. – Chcemy zastanowić się, dlaczego tak często pisarze science fiction sięgają po formułę pytania o to, jak wyglądałaby przyszłość, gdyby historia inaczej się potoczyła – mówił. – O tym chcemy podyskutować podczas dziesięciu spotkań, które są przed nami – zapowiadał.

Pierwsza rozmowa o "Historiach alternatywnych" już w środę 21 stycznia o godzinie 18.00 w auli Jana Nowaka Jeziorańskiego. O Januszu Zajdlu i jego krytyce totalitaryzmu opowiedzą Paweł Dunin-Wąsowicz, Piotr Gociek oraz Maciej Parowski.

***

Prowadzenie: Paweł Siwek
Goście:
Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz (prowadzący cykl "Historie alternatywne")
Data emisji: 20.01.2015
Godzina emisji:
8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
mc/ac

Czytaj także

Science-fiction - urokliwa zabawa w przepowiadanie przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:00
Internet, bomba atomowa, elektryczne samochody czy eksperymenty genetyczne – to wątki, które pojawiły się w wyobraźni autorów na długo przed tym, zanim stały się rzeczywistością. - Wizje przyszłości nigdy nie są literalne - przekonywał krytyk literacki, Piotr Kofta. - To raczej próby futurystycznego metaforyzowania teraźniejszości. Kiedyś były to fantazje katastroficzne, dziś mamy do czynienia z wizjami posthumanistycznymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fantastyczna krytyka totalitaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 18:31
O Januszu Zajdlu i jego krytyce totalitaryzmu opowiedzą Paweł Dunin-Wąsowicz, Piotr Gociek oraz Maciej Parowski.
rozwiń zwiń