Auschwitz – między zbrodnią a świętości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2007 22:15
Nie można mówić o historii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, jak i w ogóle o obozach koncentracyjnych nie opowiadając o przemocy i brutalności na jaką każdego dnia narażeni byli więźniowie.

Obozy nie rządziły się regulaminową logiką – nie było metody na przetrwanie. Zginąć można było za błahostkę, podczas gdy czasami poważne przewinienia uchodziły bez żadnej kary. Esesmani oraz więźniowie funkcyjni często znęcali się nad więźniami dla zabawy i własnej satysfakcji. Źle założona czapka, krzywe spojrzenie, brudna miska, rozmowa ze współwięźniem - w obozie właściwie wszystko mogło być powodem do bicia i do zabicia. O codziennej przemocy w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau opowiadać będzie kolejna audycja z cyklu „Auschwitz – między zbrodnią a świętością”. Zapraszam w poniedziałek, w Studio Form Dokumentalnych o godzinie 22.15.

Paweł Sawicki

Zobacz więcej na temat: Auschwitz II wojna światowa
Czytaj także

Studio form dokumentalnych: Spotkanie z Haliną Birenbaum

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2008 22:15
W audycji "Studio form dokumentalnych" rozmowa z Haliną Birenbaum o jej tragicznych doświadczeniach podczas pobytu w obozach koncentracyjnych i o tym jak dzisiaj nalezy przekazywać młodym prawdę o tamtych czasch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożyczone nazwisko

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2008 12:58
Witold Pilecki po ucieczce z Auschwitz spotkał człowieka, pod którego nazwiskiem przebywal w obozie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śledztwo ws. zbrodni w Auschwitz rusza ponownie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 21:22
Krakowski oddział IPN podjął śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa w hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau - poinformował dyrektor krakowskiego IPN Marek Lasota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anders Hoegstroem będzie sądzony w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 11:53
Szwedzki obywatel Anders Hoegstroem, podejrzany o udział w kradzieży napisu z muzeum obozu w Auschwitz, wkrótce zostanie przetransportowany do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska policja poleci po Szweda

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 09:58
Szwed Anders Hoegstroem, podejrzewany o podżeganie do kradzieży napisu z muzeum obozu Auschwitz, zostanie w tym tygodniu przewieziony do Polski. Dokładna data nie jest znana i zależy od strony polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zleceniodawca kradzieży w Auschwitz już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 16:39
Szwed Anders H., podejrzany o podżeganie do kradzieży napisu z Auschwitz został przewieziony do Krakowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aptekarz-morderca z Auschwitz w nowych dokumentach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 07:54
Po ponad 65 latach na strychu jednego z domów w Oświęcimiu odnaleziono dokumenty dotyczące m.in. załogi SS KL Auschwitz - poinformował w niedzielę dr Adam Cyra z Państwowego Muzeum Auchwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2010 08:16
65 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. To co zobaczyli żołnierze wywołało wstrząs.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Nie udawajmy, że wszystko jest w porządku”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2008 09:06
Pamięć jest za wczoraj, a pojednanie jest na jutro. Przez pamięć ku pojednaniu jest to jak gdyby moralne odradzanie się świata.
rozwiń zwiń