- To proza rozliczeniowa człowieka z samym sobą i ze swoim wyobrażeniem świata. Ishiguro nikogo nie oskarża, lecz stawia wobec czegoś nieuniknionego, na co człowiek nie ma wpływu i z czym w końcu musi się pogodzić – powiedział gość Dwójki. I jako przykład podał zbiór opowiadań "Nokturny" kreślących obraz doświadczeń pokolenia, które było świadkiem upadku muru berlińskiego - dodał pisarz, który opowiadał o twórczości 114. laureata literackiej Nagrody Nobla. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła, że w powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, pisarz obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".
W nagraniu audycji posłuchamy także o tym, jaki wpływ na popularność Kazuo Ishiguro w Polsce miały ekranizacje jego prozy, skąd pisarz czerpie inspiracje dla swojej twórczości, i czy pisanie tekstów do piosenek to dla niego praca, czy raczej wytchnienie od literatury.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzi: Kuba Kukla
Goście: Robert Ziębiński (pisarz)
Data emisji: 5.10.2017
Godzina emisji: 16.00
mko/mz
***
Kazuo Ishiguro to brytyjski autor japońskiego pochodzenia, który od roku 1960 mieszka w Wielkiej Brytanii. W uzasadnieniu do tegorocznego werdyktu Akademia podkreśliła, że pisarz w swych powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, pisarz obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".
Do jego najbardziej znanych powieści należą "Pejzaż w kolorze sepii", "Okruchy dnia", "Malarz świata ułudy", "Nie opuszczaj mnie" czy wydany niedawno "Pogrzebany olbrzym". Jego twórczość została spopularyzowana dzięki filmom. W ekranizacji "Okruchów dnia" wystąpili Anthony Hopkins i Emma Thompson. Z kolei filmie na podstawie "Nie opuszczaj mnie" zagrali Keira Knightley i Carey Mulligan.