24 grudnia 2008, godz. 12:05 - 14:00
Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. A że fakt naszego istnienia przeżywamy jako niezwykle ważny, więc ogarnia nas zdumienie, ilekroć uświadamiamy sobie, że upływa ono na drobiazgach. Codzienność stanowiąca tło egzystencjalne zdarzeń niezwykłych, których oczekujemy – często nadaremnie – może więc decydować o wszystkim. Ma wymiar drobny. Częstotliwość dużą. Jest niezauważalna – pisze Jolanta Brach-Czaina w książce Szczeliny istnienia.
Święta Bożego Narodzenia są z pewnością wydarzeniem niezwykłym, a przynajmniej oczkujemy, by takim się stały. Przygotowania do nich wypełniają nam drobiazgi. To właśnie w tym szczególnym momencie splata się ze sobą metafizyka i „krzątactwo”. Kiedy w wigilijne wczesne popołudnie będą Państwo czynić ostatnie przygotowania do uroczystej wieczerzy, proszę nie wyłączać radia. Zapraszam do wspólnego zastanowienia się nad znaczeniem i rolą owych drobiazgów, które wypełniają czas przedświąteczny. Moim gościem będzie antropolog prof. Roch Sulima. Towarzyszyć nam będzie muzyka, która opowiada o drobiazgach i taka, która wznosi się ponad nie, dotykając zdarzeń i zjawisk niezwykłych.
W programie audycji między innymi: Gioacchino Rossini Album drobiazgów, wyk. Paolo Giacometti – fortepian; Piotr Czajkowski Dziadek do orzechów – muzyka baletowa op. 71 (fragmenty), wyk. Orkiestra Teatru Maryjskiego, dyr. Valery Gergiev; Robert Schumann Sceny dziecięce op. 15, wyk. Andreas Staier – fortepian; Yo-Yo Ma i przyjaciele Pieśni radości i pokoju
Zapraszam,
Piotr Matwiejczuk