Sfotografował zrujnowaną Polskę. Powrócił po 65 latach

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 20:18
- Miasto tak bardzo zniszczone robi wielkie wrażenie - mówił Henry N. Cobb, autor unikalnych barwnych fotografii polskich miast dotkniętych skutkami wojny. Amerykanin po kilkudziesięciu latach przyjechał nad Wisłę, by pokazać swoje niezwykłe zdjęcia.
Audio
  • Z Henrym N. Cobbem i Marią Sołtys rozmawia Dawid Dziedziczak
Warszawa, skrzyżowanie Al. Sikorskiego (obecnie Al. Jerozolimskie) i ulicy Nowy Świat. Fot. Henry N. Cobb
Warszawa, skrzyżowanie Al. Sikorskiego (obecnie Al. Jerozolimskie) i ulicy Nowy Świat. Fot. Henry N. CobbFoto: mat. promocyjne wystawy "1947/barwy ruin" w DSH

W roku 1947 grupa amerykańskich architektów odwiedziła m.in. Anglię, Czechosłowację i Polskę, by obejrzeć postępy w odbudowie krajów zniszczonych wojną. Wśród nich był Henry N. Cobb, którego kolorowe fotografie prezentowane są właśnie – pierwszy raz publicznie w Polsce – w warszawskim Domu Spotkań z Historią.
– Miasto zniszczone w tak znacznym stopniu robi wielkie wrażenie – wspominał swoją wizytę w Warszawie sprzed pół wieku. – Ale pamiętam też niezwykłą energię ludzi, których spotkałem, którzy byli zaangażowani w odbudowę miasta. Ich pozytywny stosunek do życia, inteligencję, zmysł wyobraźni. Nie mogłem zrozumieć, jak ludzie, którzy tyle wycierpieli, mogą być tak pozytywnie nastawieni do świata – mówił fotograf.
Co sądzi o mieście, które widział po raz ostatni, całe w ruinie, w 1947 roku? Dlaczego pozytywnie ocenia niektóre projekty z czasów socrealizmu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystą oraz z współautorką wystawy Marią Sołtys. Rozmawiał Dawid Dziedziczak.
 Wystawa "1947/barwy ruin" jest dostępna dla zwiedzających w dniach 26.10.2012 - 30.04.2013.
 

Czytaj także

Budujemy nowy dom!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 11:46
- Warto pamiętać, że decyzja o rekonstrukcji zabytkowej części zniszczonej Warszawy była niesłychanie odważna i absolutnie pionierska w skali świata - mówił w Dwójce varsavianista. 3 lipca 1947 roku podjęto decyzję o odbudowie Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa jak Hiroszima. Miasto od zera

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 19:55
Po wojnie, całe ulice leżały w gruzach. Miasto trzeba było postawić na nogi. A przecież Niemcy mówili, że Warszawa przypominała im wyglądem Hiroszimę po ataku nuklearnym.
rozwiń zwiń