Stan wojenny w kinie i w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 10:00
"Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza to jeden z najsłynniejszych obrazów dotykających wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. O innych dziełach zainspirowanych stanem wojennym porozmawiamy w czwartkowym "Sezonie na Dwójkę".
Teren Kopalni Wujek. Realizacja filmu Kazimierza Kutza pt. Śmierć jak kromka chleba. Na zdjęciu od lewej: reżyser Kazimierz Kutz, aktorzy: Jerzy Trela (jako górnik Skarga), Janusz Gajos (jako przewodniczący samorządu pracowniczego), Aleksander Fabisiak (jako dyrektor kopalni).
Teren Kopalni Wujek. Realizacja filmu Kazimierza Kutza pt. "Śmierć jak kromka chleba". Na zdjęciu od lewej: reżyser Kazimierz Kutz, aktorzy: Jerzy Trela (jako górnik Skarga), Janusz Gajos (jako przewodniczący samorządu pracowniczego), Aleksander Fabisiak (jako dyrektor kopalni).Foto: PAP/Stanisław Jakubowski

Czy i w jaki sposób stan wojenny wykorzystywany jest jako temat w polskim teatrze i kinie, także w dziełach dramaturgicznych? O tym mówić będą autor audycji "Sezon na Dwójkę" Jacek Wakar i jego goście: reżyser teatralny i filmowy Janusz Kijowski oraz dramatopisarze Wojciech Tomczyk i Jarosław Jakubowski.

<<Stan wojenny - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>

12 grudnia (czwartek), godz. 18.00

Zobacz więcej na temat: stan wojenny
Czytaj także

"Jaruzelski mówił. Skamieniałam"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 10:00
- Dzień zaczęłam od przemówienia Jaruzelskiego. Ono mnie wbiło w fotel. Miałam poczucie, że wszystko się skończyło. (...) Z tego przerażenia wyrwało mnie moje dziecko - opowiadała w Dwójce Ludwika Wujec, działaczka Solidarności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prońko: nie sądziliśmy, że "Kolęda Nocka" to będzie spektakl przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 10:50
- To było mocne przedstawienie. Zdawaliśmy sobie sprawę z treści i pewnie każdy miał obawy, ale głośno ich nikt nie artykułował. Ja miałam świadomość, że to może być koniec mojej pracy - opowiada Krystyna Prońko w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń