Narkomania – z tym się żyje

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 12:05
W środowy wieczór zapraszamy do wysłuchania dyskusji o przyczynach narkomanii wśród młodych, o skutecznych terapiach i niewykorzystanych szansach na leczenie, o stygmatyzującym wciąż terminie "narkomania” i współczesnych wyzwaniach w jej leczeniu.
Narkomania  z tym się żyje
Foto: Glow Images/East News

Czy pamiętają Państwo spowiedź nastoletniej narkomanki "My dzieci z Dworca Zoo”? Wstrząsająca i poruszająca opowieść dziewczyny, która jako 12-latka spróbowała haszyszu, a dwa lata później była heroinistką i zarabiała prostytucją na ruchliwym berlińskim dworcu, została opublikowana w 1979 r. i przełożona na 20 języków. W Polsce rozeszła się w nakładzie kilkuset tysięcy egzemplarzy. I wciąż jest najczęściej kradzioną z bibliotek publicznych książką.
Trzydzieści lat po głośnej premierze Christane F., najsłynniejsza narkomanka świata, opowiada ciąg dalszy swojej historii. Do polskich księgarń trafiła właśnie książka "Christane F. Życie mimo wszystko”, powstała dzięki determinacji młodej dziennikarki Sonji Vukovic, która przekonała dziś 52-letnią Christiane do serii rozmów. Bohaterka mówi o życiu z nałogiem, o terapii metadonowej, trwaniu mimo niemożności całkowitego wyleczenia. Dzięki terapii substytucyjnej udało jej się odzyskać prawo do opieki nad synem, pracować i przeżyć, choć większość jej znajomych i przyjaciół z Dworca Zoo dawno zmarła. W Polsce także stosowana jest terapia metadonowa, ale na znacznie mniejszą niż w Niemczech skalę. Dominują terapie stacjonarne – zdaniem części ekspertów przestarzałe i nieskuteczne.
Według najnowszych badań CBOS nastolatki są w Polsce najbardziej narażoną na uzależnienie grupą społeczną. W ciągu ostatniego roku po marihuanę lub haszysz sięgnęło 23 proc. gimnazjalistów. I choć na tle innych państw europejskich polska młodzież zażywa stosunkowo niedużą ilość narkotyków (konsumpcja narkotyków od 2010 r. nie wzrasta), okazuje się, że także dziś po narkotyki sięgają dziewczyny i chłopcy w tym samym wieku, w jakim uzależniła się Christiane F.

/

 

Narkomania – z tym się żyje. Jak z tym żyć? Gośćmi "Rozmów po zmroku” będą: Katarzyna Panejko-Wanat i Wojciech Wanat – terapeuci uzależnień i autorzy książek poświęconych leczeniu narkomanii, a także Artur Malczewski z Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Zaprasza Paulina Wilk

28 maja (środa), godz. 21.30-22.30

Zobacz więcej na temat: młodzież narkotyki terapia
Czytaj także

William S. Burroughs: prorok epoki informacji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 08:00
Dziś mija 100. rocznica urodzin wielkiego ekscentryka wśród artystów, człowieka uważanego za jednego z ojców założycieli współczesnej popkultury. Przypominamy audycję, w której dyskutowaliśmy o rozległym wpływie William S. Burroughsa na współczesną myśl i kulturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od ekranu? Ciemne i jasne strony Internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 13:00
– Tak naprawdę nie ma dwóch światów. Internet dawno przestał być czymś, do czego się wchodzi. Nie jest alternatywą dla rzeczywistości, tylko kolejnym medium, które towarzyszy nam na każdym kroku – mówił w Dwójce psycholog dr Krysztof Krejtz w dyskusji wywołanej książką "Wyloguj się do życia" Williama Powersa.
rozwiń zwiń