Historia Polski na nowojorskim uniwersytecie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 21:30
Dzięki staraniom Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku zostanie utworzone stanowisko Profesora Katedry Polskiej. Międzynarodowy konkurs na objęcie tej funkcji wygrała dr Małgorzata Mazurek. Badaczka będzie gościem "Skarbca Nauki Polskiej".
Historia Polski na nowojorskim uniwersytecie
Foto: sxc.hu

Dr Małgorzata Mazurek jest historykiem, socjologiem, absolwentką UW, a także dwukrotną stypendystką FNP. Polska badaczka będzie kierować Katedrą od 1 lipca br., a już we wrześniu tego roku pierwsi studenci rozpoczną zajęcia w ramach nowego kierunku na nowojorskiej uczelni. Ustanowienie Katedry było możliwe dzięki zebraniu funduszu żelaznego w wysokości ponad 3 mln dolarów. Zbieranie funduszu zakończyło się w 2009 roku, w wyniku akcji prowadzonej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Obecna wartość kapitału żelaznego Katedry Polskiej to 4.5 mln dolarów.
Katedra Polska na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku została utworzona dzięki darowiznom polskich oraz polonijnych firm, instytucji i organizacji, a także hojności anonimowych i indywidualnych darczyńców. Dr M. Mazurek będzie prowadzić badania i zajęcia dydaktyczne z zakresu historii Polski, a także nauk społecznych, politycznych i humanistycznych dotyczących Polski oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Program jest adresowany do studentów z całego świata.

Na spotkanie z dr Małgorzatą Mazurek w "Skarbcu Nauki Polskiej" zaprasza Katarzyna Kobylecka.
13 czerwca (piątek), godz. 15.00-15.30
bch/jp

Zobacz więcej na temat: NAUKA Nowy Jork
Czytaj także

Stabilna sytuacja na rynku uprzejmości językowej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 17:00
– Uprzejmość możemy potraktować jako wirtualną walutę, której możemy wydrukować nieskończoną ilość i która mimo tego nie traci wcale na wartości – mówił w Dwójce dr Sławomir Wacewicz, zajmujący się ewolucyjnymi źródłami mechanizmów uprzejmości językowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przesiedlona tożsamość. Jak Polacy i Ukraińcy zamieszkali w cudzych miastach

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 19:00
– Historia jest dla mnie tylko tłem, na którym widzę ludzi. Nie piszę o tym, co się działo, lecz o tym, jak ludzie tego doświadczyli i jak to pamiętają – mówiła w Dwójce dr Anna Wylegała zajmująca się badaniem pamięci społecznej w miejscach, które po wojnie doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.
rozwiń zwiń