Kosmos wzywa!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:30
To tytuł wystawy w warszawskiej Zachęcie. Ekspozycja będzie jednak tylko punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak sztuki plastyczne, muzyka, film, wzornictwo i architektura inspirowały się nauką oraz techniką , a w szczególności kosmonautyką i cybernetyką w latach 60.
Plakat promujący wystawę Kosmos wzywa w warszawskiej Zachęcie
Plakat promujący wystawę "Kosmos wzywa" w warszawskiej "Zachęcie"Foto: www.zacheta.art.pl

Wyścig o dominację w kosmosie przyczynił się do rozwoju utopii architektonicznych, m. in.  "miast przyszłości"; rewolucja naukowo-techniczna miała też znaczący wpływ na sposób postrzegania ludzkiego ciała i jego nowych, poszerzonych możliwości percepcyjnych. Miało to odbicie: od sztuki kinetycznej i op-artu, poprzez eksperymentalną muzykę elektroniczną, aż do projektów "przestrzeni wielozmysłowych".
O tym porozmawiamy z Moniką Małkowską - krytykiem sztuki, Danielem Muzyczukiem - kuratorem i krytykiem sztuki, a także Stanisławem Welblem - współkuratorem wystawy w warszawskiej Zachęcie. Na "Przestrzenie kultury" zaprasza Marcin Pesta.

19 lipca (sobota), godz. 12.00-13.00

mm/bch

Zobacz więcej na temat: kosmos NAUKA SZTUKA
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmici istnieją? Hermaszewski: każda załoga w kosmosie widzi "coś"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 12:00
W czwartkowym "Poranku OnLine" sprawdzaliśmy, czy rzeczywiście kosmici istnieją, a jeśli tak, to dlaczego upodobali sobie właśnie nasz kraj? Okazuje się, że kontakt z nimi miało już wielu znanych z pierwszych stron gazet Polaków, a także niektórzy słuchacze Czwórki.
rozwiń zwiń