Żydzi w legionach Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 22:01
Dziś w "Wybieram Dwójkę" - zaproszenie na wystawę "Żyd, Polak, legionista 1914-1920" w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, która związana jest z 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej.
zdjęcie zapowiadające wystawę Żyd, Polak, legionista 19141920 w Muzeum Historii Żydów Polskich
zdjęcie zapowiadające wystawę "Żyd, Polak, legionista 1914–1920" w Muzeum Historii Żydów PolskichFoto: Muzeum Historii Żydów Polskich/materiały promocyjne

Wystawa ukazuje losy, postawy i twórczość żydowskich legionistów Piłsudskiego oraz losy żydowskich cywilów na ziemiach polskich pod różnymi okupacjami. Przedstawia złożone relacje polsko-żydowskie w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości: w okresie I wojny światowej, walk o granice i wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Na ekspozycję składają się rzeźby, obrazy, rysunki i grafiki oraz przykłady twórczości na usługach wojennej i wojskowej propagandy – plakaty, odezwy, pocztówki i zestawione w prezentacje filmy propagujące polski czyn zbrojny. Będzie można też zobaczyć mało znane zdjęcia niemieckich i austriackich fotografów frontowych, a także okolicznościowe pierścienie legionowe i oryginalny mundur legionowy.

Wystawę można oglądać od 25 lipca do 3 października.

Poza tym w audycji opowiemy o książce Zbigniewa Herberta "Barbarzyńca w podroży", która ukazała się w serii "Podróże" wydawanej przez Zeszyty Literackie. Znaleźć w niej możemy wybór szkiców ze znanych eseistycznych tomów "Labirynt nad morzem" i "Barbarzyńca w ogrodzie " oraz dwa eseje opublikowane w tomach "Węzeł gordyjski" i "Mistrz z Delft". W poniedziałek przypada 16. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta.

Przedstawimy także relacja z 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Zapraszamy.

28 lipca (poniedziałek), godz. 16.00-18.00

bch/mm

Czytaj także

Mordechaj Anielewicz. Jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 05:50
- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Jana Lebensteina nigdy nie była polityczna

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 17:00
- Jego sztuka była rozpostarta między miłością a śmiercią - oceniał w "Notatniku Dwójki” przyjaciel malarza prof. Mariusz Hermansdorfer.
rozwiń zwiń