Pieniądze i arie. Ile kosztuje O/opera?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 08:00
W poniedziałkowy wieczór przyjrzymy się kosztom wystawienia spektaklu i zastanowimy się, czy koprodukcje są opłacalne.
Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie
Teatr Wielki-Opera Narodowa w WarszawieFoto: Henri Musielak (wikipedia, lic. CC)

Kurczą się budżety największych scen operowych świata. Zmniejsza się liczba premier. Odwoływane są spektakle. Wypowiadane są etaty. Jednocześnie opera wciąż pozostaje jedną z najbardziej dyskutowanych form sztuki - by wspomnieć ubiegłoroczne protesty przeciwko wystawieniu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku "Śmierci Klinghoffera" Johna Adamsa czy kontrowersje wokół "Don Giovanniego" Mozarta w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

W audycji "O wszystkim z kulturą" - wraz z Markiem Weissem (dyrektorem naczelnym i artystycznym Opery Bałtyckiej) oraz dziennikarzami: Jackiem Marczyńskim ("Rzeczpospolita", "Ruch Muzyczny") i Aleksandrem Laskowskim (Dwójka) – wyjaśnimy co do dzieje się w europejskich i amerykańskich Operach, przyjrzymy się budżetom naszych teatrów i porozmawiamy o tym, ile kosztuje dziś O/opera?

O kosztach międzynarodowych koprodukcji opowie Hanna Trzeciak, zastępcę dyrektora naczelnego do spraw finansowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Swoimi spostrzeżeniami na temat "opery w czasach kryzysu" podzieli się także nasz znakomity śpiewak – Piotr Beczała.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" - w poniedziałek (9.02) w godz. 18.00-19.00 - zaprasza Jacek Hawryluk.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: MUZYKA opera polityka TEATR
Czytaj także

Edukacją naszych dzieci zajmą się teraz... nowe filharmonie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 21:00
- W polskiej architekturze dokonał się imponujący przełom - mówiła o wysypie nowoczesnych sal koncertowych architekt Ewa Porębska. Tylko komu będą one służyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opera dziś – kicz czy żywe doświadczenie sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 12:00
Tu wszystko zdaje się wyolbrzymione, ckliwe, jakby "wyjęte" z realności i "włożone" w przestrzeń całkowicie sztuczną. Czy opera to martwa sztuka.
rozwiń zwiń