Kim naprawdę był rotmistrz Witold Pilecki?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 17:14
O bohaterze Armii Krajowej, który w KL Auschwitz próbował zorganizować ruch oporu, opowiemy w sobotnie popołudnie.
Witold Pilecki
Witold PileckiFoto: PAP

Gestapo nie zgarnęło go w ulicznej łapance. Czekał na nich w domu swojej ciotki w Alei Wojska Polskiego 40a m. 7 na warszawskim Żoliborzu.

Wywieźli go do Auschwitz nie wiedząc, że właśnie tam – na polecenie dowództwa AK - chciał dotrzeć. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim, jego odwadze, bohaterstwie i oddaniu sprawie, a także miłości do rodziny, rozmawiać będziemy z Jego synem Andrzejem Pileckim oraz twórcami filmu "Pilecki" - Mirosławem Krzyszkowskim i Bogdanem Wasztylem.

***

Na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zapraszamy w sobotę (19.09) w godz. 16.00-17.00. Program poprowadzi Hanna Maria Giza.

bch/mm

Czytaj także

80. rocznica śmierci gen. Stefana Grota-Roweckiego. Zamordowany w zemście za wybuch powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 14:40
Niemcy zamordowali komendanta Sił Zbrojnych AK, a władze PRL skazały go na zapomnienie. Bardzo długo nie wspominano o gen. Grocie-Roweckim na lekcjach historii. 2 sierpnia 1944 roku zginął gen. Stefan Grot-Rowecki, organizator i pierwszy dowódca Armii Krajowej. Wszystko wskazuje na to, że został on zamordowany w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera. Miała być to zemsta za wybuch powstania warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Starówka, nie strzelać!". Diabelne szczęście Likiernika

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 12:00
- Miałem jeden promil szans na dotarcie do mojego podeszłego wieku - opowiadał w Dwójce uczestnik Powstania Warszawskiego, który w trakcie walk wielokrotnie stał przed lufami niemieckich żołnierzy.
rozwiń zwiń